Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abassov Türk gazetecilerine bir demeç verdi. Bu demeçle tüm dünyaya bilişimi ve çocuklarını korumayı bir tek Türkiye’nin bildiği bir kez daha ortaya çıktı.
Abbasov, Türkiye’de yapılanın aksine tüm interneti tamamen yasaksız, filtresiz sınırsız ve sansürsüz verdiklerini dile getirdi. Türkiye’de BTK ve ilgili bakanlıkların çocuklarımızı koruma adına yaptıkları onca güzel filtrenin ve “seçme özgürlüğünün” tersine verdiği bu demeçler, Türk halkında Azeri gençlerin gelecekleri konusunda endişe yarattı.
Dostluktan öte kelimenin tam anlamıyla kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın yaptıklarına biraz daha yakından bakmak gerekirse karşımıza çok enteresan veriler çıkıyor:
• Bilgi teknolojilerini birinci öncelik sırasına koyan bu ülke, bilgi teknolojileri yatırımlarına hız vererek geleceğini güvence altına almak istiyor
• 2002-2009 yılları arasında bilgi teknolojileri alanı hep yüzde 32 ve 35 oranında büyümeye sahne olmuş.
• Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip, 85 bin kilometrekarelik ülke, geçen yıl 500 milyon doların üstünde bilgi teknolojileri yatırımı yapmış. Bu yatırımın yüzde 80’ini özel sektör gerçekleştirmiş.
• En büyük istekleri Türkiye’nin bir türlü değerini anlayamadığı yazılım alanında güçlenmek. Burada oluşturulacak güçle uluslararası arenaya, komşu ülkelerden başlayarak çıkmak istiyorlar.
• Fiber optik alanı onlar için çok ciddi önem taşıyor. Bunun için 500 milyon dolarlık kaynak ayrılmış. Bu kaynağın yarısı, fiberin köylere kadar götürülmesi için kullanılacak. Omurga oturtulduktan sonra binalara kadar fiberin götürülmesi özel sektörden beklenecek.

Bu maddeler Azerbaycan’ı önümüzdeki yıllarda geriden başlayıp önümüze geçecek ülkelerden bir diğeri haline getireceğine kuşku yok.
Ama en içler acısı olanı 4G yatırımları… Bilindiği gibi Azerbaycan telekomünikasyon alanında bizim çok gerimizde bir ülke. Yine hatırlanacağı üzere 2009 yılında tüm dünyada 4G uygulamaları başlarken biz daha 3G’yi bazı operatörlerin iç çekişmeleri yüzünden ülkemize yeni yeni getirmeye başlamıştık. Hatta o zamanlar yanlış tarafta bulunan operatörler aslında 3G’nin çok da matah bir şey olmadığını vurgulamışlardı. Lisans ihalesinde en kötü ve en ucuz bant aralıklarını seçmek için birbiriyle yarışa girmişler ve kazanan basın önünde gülücükler atmıştı. Ancak o günler çabuk unutuldu ve aynı şirketler şu anda biz daha hızlıyız iletişimi yapıyor basında…
Azerbaycan, 4G lisansını Azercell’e vermiş. Hem de 15 bin dolar gibi sembolik bir ücretle. Bunun yanında evrensel hizmet fonu olarak adlandırabileceğimiz bir alana 18 milyon dolarlık bir katkıda bulunmalarını istemişler ki iletişimin ulaşamadığı köylere yatırım gidebilsin.
Azeri kardeşlerimizin vizyonu, Türk kardeşlerini kıskandırıyor. Onları yakından takibe devam edeceğiz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.