Facebook pılısını pırtısını toplayıp New York’a gidiyor

Facebook bugün düzenlenen bir basın toplantısıyla mühendislik ekibini New York’a taşımaya karar verdiğini açıkladı. 2012 yılının ilk çeyreğinde açılacak olan ofis için yakında başvurular alınmaya başlanacak.

Mike Schroepfer basın toplantısında yaptığı konuşmasında sözlerine dünyada 800 milyonun üzerinde Facebook üyesi olduğunu ve bunların yarısından fazlasının siteyi her gün ziyaret ettiğini söyleyerek başladı ve şunları ekledi: “New York’un inovasyon konusunda güçlü bir tarihi var. Burada yaşayan yetenekli teknik insanların yeni kuşak Facebook’un tasarlanmasında yaşanan zorlukları aşmada bize yardım etmelerini istiyoruz.”

Sheryl Sandberg ise “Mühendislik takımımızı Batı kıyısı dışında bir yerlerde konumlandırmak bizim için büyük bir adım ve bunu sadece yetenekli insanların olduğu ve yerel yönetimin desteğini aldığımız bir yerde yapabilirdik. Teknolojinin ekonomik büyümeye ve istihdama farkında olan New York’un seçilmiş liderlerine bize verdikleri cesaret ve destek için minnettarız.”

Toplantıda söz alan New York Belediye Başkanı Micheal R. Bloomberg “Pek çok teknoloji firmasının farkına varmaya başladığı bir şey var: New York, yetenekli işgücünü elde tutmak ve yeni yeteneklerin istihdamı için en doğru şehir. Teknoloji sektöründeki büyüme yeni işlerin ortaya çıkmasını, ekonomide canlanmayı ve çeşitliliği sağlıyor. İşte bu yüzden mühendislik işgücünü artırmak için şehirde yeni bir uygulamalı bilimler okulu kurduk. Facebook’un burada büyümesini sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve yeni Facebook burada bulunacak.”

Senatör Charles E. Schumer ise “New York Facebook’a “arkadaş” demekten büyük bir memnuniyet duyuyor. Dünyanın en büyük şehrinde inovasyonu ateşlemek için buraya yeni mühendislerin istihdam edilmesini sağlamak üzere yaptıkları genişleme politikasını destekliyoruz” dedi. Senatör Kirsten Gillibard “New York, parlak zekalı insanlara ve ekonomimizi geliştirecek en iyi fikirlere ev sahipliği yapmaktadır. Biz de şehrimizin yetenek havuzunu geliştirmeye ve yarının yenilikçi işlerine dönüşmesini sağlamaya devam etmeliyiz” dedi.

New York’taki ofis kendisi de bir mühendis olan Serkan Piantino tarafından yönetilecek. Serkan Piantino daha önce Facebook News Feed bölümünün de yöneticiliğini yapmıştı. Şu anda Facebook Mesajlar ve Sohbet bölümündeki mühendislere liderlik yapıyor. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden mezun olan Serkan Piantino 2007 yılında Facebook’un Palo Alto’daki ofisinde çalışmaya başladı. 2010 yazında ise Facebook’un yeni ofisinin çalışmaları için New York’a geri döndü.

Facebook inovasyon yapacak mühendisleri için New York’ta bir ofis açıyor ama genel müdürlüğü Palo Alto’da olmaya devam edecek. Başvuru yapmak isteyenler için adres şöyle: https://www.facebook.com/nycjobs Ofis hakkında güncel bilgileri almak için ise https://www.facebook.com/fbnyc linkine tıklayın.