Facebook’ta en çok Türk çocukları var

Avrupa Birliği’nin 2011 raporuna göre Türkiye’de 9-16 yaş arası çocuklar arasında Facebook kullanımı yüzde 86, bu oran AB’de yüzde 57. 13 yaş altındaki her 3 çocuktan birinin de Facebook profili var. AB, velilere çocukların sosyal paylaşım sitelerine erişimi konusunda sıkı denetimi tavsiye ediyor.

EU Kids Online (Avrupa Çevrİmiçi Çocuklar) projesinde Türkiye’deki çocuklann internet alışkanlıklanna da yer verdi. Raporda çocukların 5’te birinin telefonlarından ev adreslerine kadar her türlü bilgiyi internette paylaştıkları konusunda ebeveynler uyarılırken, AB Komisyonu’nun dijital gündemden sorumlu üyesi Neelie Kroes, “Sosyal paylaşım sitelerine üye olan çocuk sayısı gün geçtikçe artiyor ancak kendilerini korumayı bilmiyorlar. Bu tip durumlar çocuk tacizcilerinin onlara ulaşmasını kolaylaştırıyor” diye konuştu.

İşte rapordan bazı sonuçlar: 23 ülkeden 25 bin internet kullanıcısı çocuğun incelendiği raporda sosyal paylaşım sitesi üyesi olan 9-12 yaş arası çocuklann oranı yüzde 38 iken 13-16 yaş arası üyelerin oranı yüzde 77.

Türkiye’de bu oran 37 iken 13-16 yaş arası sosyal paylaşım sitesi üyesi çocuklann oranı tam yüzde 61.

Türkiye’de internet kullanıcısı 9-16 yaş arası çocuklann yüzde 86’sının Facebook‘ta profili bulunuyor. Bu oran tüm Avrupa’ya dağıldığında ise yüzde 57 olarak belirleniyor.

Türkiye, 9-12 yaş arası Facebook profili bulunan çocuklarda ise yüzde 33 oranına çıkarak Fransa ve Almanya’yı geride bırakıyor.

Türkiye, çocuklarına internet kullanımını yasaklayan ebeveyn oranında ise yüzde 32 ile Almanya’dan sonra ikinci sıraya oturuyor.

Türkiye’de 9-16 yaş arası sosyal paylaşım sitesi kullanan çocuklann yüzde 46’sı profillerinin yabancılara da açık olmasını sağlıyor.

Yine Türkiye’de 9-12 yaş arası çocuklann yüzde 20’sinin internet üzerinden tanıştığı en az bir kişi bulunuyor.