Facebook’un yeni model reklamının analizi

Facebook’un yeni model reklamının analizi

Facebook, seçilmiş ülkelerin seçilmiş bazı kullanıcılarına özel ilginç bir reklam hizmeti başlattı. Bu hizmet aslında Facebook’un yakın geleceği için bizlere çok önemli ipuçları veriyor.

Belki birçoğunuz farketmişsinizdir: Facebook üstünde daha çok takip ettiğiniz ve etkileşime geçtiğiniz kişileri bir şekilde daha fazla görüyorsunuz. Bunu mümkün hale getiren bir yazılım var Facebook içinde. Aynı mekanizma Google içinde de var: Örneğin sizin konunuzla alakalı, daha fazla haber veren siteler daha ön planda çıkarlar. Siz sitenizi daha okunur ve takip edilebilir hale getirirseniz aramalarda üst sıralarda çıkarsınız. İşte Facebook da böyle yapıyor.

Şirketin değeri her ne kadar milyar dolarları geçmiş olsa da geliri halen yerlerde sürünüyor. Çünkü kalıcı ve işte bu bizim geleceğimiz denebilecek bir reklam veya iş modeli yok. İşte Facebook bu noktadan yola çıkarak kendi reklam/gelir modelini geliştirdi. Eğer para verirseniz çok şey yazmıyor ya da kullanıcılarla irtibata geçmiyor olsanız bile üst sıralarda çıkacak, hatta olaralarda kalacaksınız.

Bu kime yarayacak? Belki biraz egosu yüksek kullanıcı kitlesine. Ama en çok Facebook’ta kendini tanıtmak isteyen kurumsal Facebook hesaplarına… Şimdilik şartı şurtu belli değil. Daha deneme safhasında. Ama yakında Facebook’ta parasını verenin bizim sayfamızda bagır bangır bağırdığı bir dönem yaşayabiliriz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş