Fiber için ortak şirket kurma polemiği

fiberÖncelikle konunun ne olduğuna beraberce bakalım:

Turkcell’in şu andaki yıldız genel müdür yardımcısı İlker Kuruöz, 21 milyon haneye fiber gitmesi gerektiğini diye getirmiş. Kuruöz bunu üç operatörün yapması için gereken maliyetin 16,5 milyar dolar olacağını hesaplamış kabaca. Eğer bunu tek bir şirket yaparsa o ücretin 3,9 milyar dolara düşebileceğini öngörmüş. Yani teorik olarak böylesi bir çalışmanın ülke ekonomisine ve cari açığa yaklaşık 12,6 milyar dolarlık bir katkısının olacağını öngörmek mümkün.

Bundan sonrası gazetecilerin hepsine verilmiş örneklerle giden bir haber. 12,6 milyar doları anlamlandırmak için 5 ülkenin toplam yıllık geliri örnekleri verilmiş bütün gazeteler de dur bunu öteki de kullanır demeden aynı şekilde görmüşler. Koca gazetecilerin bunu yapmış olması, haberi aynı şekilde görmeyi göze almış olması gazetecilik yönünden üzüntü verici.

Ortak şirket tartışmaları son 6 ay içinde alevlendi. Aslında bunu yapmak için ülkenin çok para kazanması filan gibi şşeyleri söylemeye gerek olmaması lazım. Gerçekten de ülkede bir şeylerin ileri gitmesini istiyorsak ve bu kadar geri kalmışsak artık otomatik olarak bu inisiyatifin alınması lazım.

Ama ne yazık ki ülknin önünde kocaman bir Türk Telekom engeli var. Neden diye soracak olursanız verecek birkaç cevabım var: Fiberi kimseye vermemek için BTK’nın fiber satış muafiyeti vermesini bekleyip ülkede fiber satışına başlamayan bir Türk Telekom’dan bahsediyoruz. Kendi istediği yeri kazarken ötekiler kazamasın diye ülke yönetimine yönetmelik önerileri getiren Türk Telekom’dan bahsediyoruz. Türk Telekom 25 seneliğine kiralanırken elden hazır gelen fiberi sanki kendisi yapmış gibi “fiber yatırımı yapmayanlar 4G gelmesiyle panikledi” cümlesini kurarken hiç hislenmeyen bir Türk Telekom CEO’sundan bahsediyoruz. Kiralamak zorunda olduğu fiber için sıfırdan kurma parasını yıllık kira ücreti olarak isteyen bir şirket… Bu listeyi uzatmak mümkün.

Bugün Türk Telekom, fiber konusunda kurulması istenen ortak şirketi külliyen reddediyor. En azından Turkcell ve Vodafone böyle düşünüyor. Turkcell ve Vodafone arasında ise belli bir yakınlaşma var bu konuda. En azından İlker bey öyle söylüyor. Sadece Vodafone ile ortak hareket edilirse yapılacak olan yatırım 8,5 milyar dolar oluyor. Kardan zarar mı dersiniz, zarardan kar mı dersiniz… Bardağın neresi ne kadarı dolu, yorum size kalmış.