fiberÖncelikle konunun ne olduğuna beraberce bakalım:

Turkcell’in şu andaki yıldız genel müdür yardımcısı İlker Kuruöz, 21 milyon haneye fiber gitmesi gerektiğini diye getirmiş. Kuruöz bunu üç operatörün yapması için gereken maliyetin 16,5 milyar dolar olacağını hesaplamış kabaca. Eğer bunu tek bir şirket yaparsa o ücretin 3,9 milyar dolara düşebileceğini öngörmüş. Yani teorik olarak böylesi bir çalışmanın ülke ekonomisine ve cari açığa yaklaşık 12,6 milyar dolarlık bir katkısının olacağını öngörmek mümkün.

Bundan sonrası gazetecilerin hepsine verilmiş örneklerle giden bir haber. 12,6 milyar doları anlamlandırmak için 5 ülkenin toplam yıllık geliri örnekleri verilmiş bütün gazeteler de dur bunu öteki de kullanır demeden aynı şekilde görmüşler. Koca gazetecilerin bunu yapmış olması, haberi aynı şekilde görmeyi göze almış olması gazetecilik yönünden üzüntü verici.

Ortak şirket tartışmaları son 6 ay içinde alevlendi. Aslında bunu yapmak için ülkenin çok para kazanması filan gibi şşeyleri söylemeye gerek olmaması lazım. Gerçekten de ülkede bir şeylerin ileri gitmesini istiyorsak ve bu kadar geri kalmışsak artık otomatik olarak bu inisiyatifin alınması lazım.

Ama ne yazık ki ülknin önünde kocaman bir Türk Telekom engeli var. Neden diye soracak olursanız verecek birkaç cevabım var: Fiberi kimseye vermemek için BTK’nın fiber satış muafiyeti vermesini bekleyip ülkede fiber satışına başlamayan bir Türk Telekom’dan bahsediyoruz. Kendi istediği yeri kazarken ötekiler kazamasın diye ülke yönetimine yönetmelik önerileri getiren Türk Telekom’dan bahsediyoruz. Türk Telekom 25 seneliğine kiralanırken elden hazır gelen fiberi sanki kendisi yapmış gibi “fiber yatırımı yapmayanlar 4G gelmesiyle panikledi” cümlesini kurarken hiç hislenmeyen bir Türk Telekom CEO’sundan bahsediyoruz. Kiralamak zorunda olduğu fiber için sıfırdan kurma parasını yıllık kira ücreti olarak isteyen bir şirket… Bu listeyi uzatmak mümkün.

Bugün Türk Telekom, fiber konusunda kurulması istenen ortak şirketi külliyen reddediyor. En azından Turkcell ve Vodafone böyle düşünüyor. Turkcell ve Vodafone arasında ise belli bir yakınlaşma var bu konuda. En azından İlker bey öyle söylüyor. Sadece Vodafone ile ortak hareket edilirse yapılacak olan yatırım 8,5 milyar dolar oluyor. Kardan zarar mı dersiniz, zarardan kar mı dersiniz… Bardağın neresi ne kadarı dolu, yorum size kalmış.

5 YORUMLAR

  1. dedik dedikte senin gibi güzel sakalımız yoktu o zaman , sene 2005 di ilgili bütün büyük grupların olduğu toplantıda saf saf önermiştim, network bütündür, parça parça altyapı olmaz, NEWCO diye bir şirket kuralım bu yapsın herkes kullansın ve serviste rekabet etsin, altyapı kurmak dediğin , eski askeri tabirle lağımcılık, işin kendisi teknolojide ve serviste vsvs, cevap ne dersiniz, bizim holding buna sıcak bakmaz. yanınca bakıyor anlaşılan. beni 10 yıl sonra tekrar uyducu yaptılar. çağrıyorlar çatıdan bacadan, balkondan servis hazır.

  2. Zamanında alternatif operatörlerimiz TNAP diye bir trafik değişim noktası kurmuştu. Ümitlenmiştim bir şeyler değişiyor artık diye ama yok, hala ilk kurulduğu günkü gibi kaldı proje. Turk Telekom destek vermeyip herkesi kendinden trafik değiştirmeye mecbur ettikçe de doğal bir şey.
    Bu şekilde bir tekel varken devlet desteği olmadan böyle işler olması zor anladığım kadarıyla. Devlet de inadına tekeli destekliyor gibi…

    • Konuyu bir kereliğine değil düzenli olarak yazıyorum. Arzu ettiğiniz derinlik neyse siz sorun ben sorayım ve diğerlerine sorup daha da zenginleştirerek yeni bir yazıyla sunayım. Şu okuduklarınızın çoğunu internet sitelerinde bulmanız çok zor. Bunlar şirketlerin verdiği bilgiler değil. Ama dediğim gibi ekstra merak ettiğiniz her şey için asla bilgi vermeyen şirketleri zorlayabilirim…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.