Turkcell’in bunları anlatma sebebi “ülkede tekelci mantığın dışına çıkılsın” mantığını vurgulamak. Ama gözden kaçabilir diye vurgulayayım aslında yatırım yapmak isteyenlerin sadece 3 büyük operatör olduğunu varsaymak da bu tekel mantığına hizmet etmektir. Serbest telekom operatörleri de bu oyunun içinde olmak isteyebilir. Hatta fiber gibi bir alana operatör olmadığı halde yatırım yapmak isteyen, bu oluşumun içinde bulunmak isteyenler olabilir. Hatta yabancı yatırımcıların, yabancı telekom operatörlerinin bu oluşumun içinde bulunmak istemesini öngörebiliriz. Dünyanın Tier 1 operatörleri neden ilgilenmesin bununla?

Aslına bakacak olursanız fiber meselesi tam olarak operatör meselesi değil. Devletin bu işe el atması gerekiyor. Devlet TOKİ konutlarına destek vermek yerine fibere destek verirse ekonomi daha hızlı ve yüksek seviyede kalkınabilir. Yüksek dini hassasiyeti olanlar alınmasın ama camilere yapılan yatırımın çok küçük bir kısmıyla ülkenin tamamını fiberle donatabilirdik.

Bu noktada ben, kurulması düşünülen ortak yapının şeklini ve “ruh halini” daha çok önemsiyorum. Şirketlere ısrarla gönderdiğim nasıl bir orak şirket istiyorsunuz sorularına cevap alamadım ne yazık ki. Yani ortak olalım tamam da buranın yarattığı katma değer nasıl paylaşılacak?

Sonuçta biz 2000 yılının başından bu yana konuşulan ortak baz istasyonu paylaşımını dahi gündemimize alamadık. Turkcell bunun için Kule AŞ isimli bir şirket kurdu da ne oldu? Baz istasyonlarının metal kısımları bazı yerlerde paylaşıldı ama bu iş Türkiye’ye yayılamadı. Yani bizim paylaşımcı geçmişimiz çok parlak değil.

Buna bir temel oluşturabilecek bir hikayesi var dünyanın: Çin’de baz istasyonları devletin emriyle paylaşılmaya başlandı. Ben bunun haberini yaptım TKNLJ içinde. Bakış açısı çok basit: Kim şimdiye kadar ne yatırım yapmış? Topluyor, çarpıyor bölüyorsunuz. Ona göre şirketler kurulan yapının o oranda büyük ortağı oluyor. Sonra verilecek olan para bu ortaklık paylarına göre kurumlar arasında bölüşülüyor. Eğer birisi yeni bir yatırım yaparsa onun geneldeki payı da o oranda büyüyor. Uzay teknolojisi değil yani bu işi çözmek.

Ama belli ki şirketler bunu tek başlarına yapamayacak. E o zaman devlet e güne duruyor? Birkaç yüz milyon dolarlık telefonun yurt dışına verilecek ücreti için ortalığı ateşe veren, Türk baz istasyonu üreteceğiz safsatası yüzünden 4G’yi aylarca öteleyip adına 4 nokta beş saçmalığını ekleyen devlet bu işe neden el atmıyor? Ben bu söylemden kaçmak için kendimi paralıyorum ama Türk Telekom’un bu konuda etkili olduğunu düşünmek için çok fazla sebebimiz var.

Sonuçta 27,8 milyar dolar bizim 2015 yılının Ocak – Kasım dönemleri arasındaki cari açığımız. 12,6 milyar dolar bunun neredeyse yarısı. Yani devlet “hadi ortak şirket kuruyorsunuz abicim” dediği zaman kim buna hayır diyebilir ki? Yani şu anda ortak şirket kurulamıyorsa bunun suçunun büyük kısmı devlete aittir demek çok da yanlış olmaz.

Yani bu konuları tartışmamız da çok abes olabilir: İlker Kuruöz konuşmasının arasında kimi gazetelerin yazmaya imtina ettiği bir bilgiyi paylaşmış: Bakırköy Belediyesi ile konuşulmuş fiber döşeme konusunda. Öyle bir para istemiş ki belediye, Bakırköy’deki tüm abonelerden gelecek para kadar!.. E oldu olacak Turkcell’i belediyenin üstüne yapsınlar ne dersiniz? Ha arada siber saldırılar zamanı esnafın POS’ları çalışmamış, karakollar kimseyi arayamamış… Olsun kim takar ki bunu? Sonuçta belediye para kazanacak…

5 YORUMLAR

  1. dedik dedikte senin gibi güzel sakalımız yoktu o zaman , sene 2005 di ilgili bütün büyük grupların olduğu toplantıda saf saf önermiştim, network bütündür, parça parça altyapı olmaz, NEWCO diye bir şirket kuralım bu yapsın herkes kullansın ve serviste rekabet etsin, altyapı kurmak dediğin , eski askeri tabirle lağımcılık, işin kendisi teknolojide ve serviste vsvs, cevap ne dersiniz, bizim holding buna sıcak bakmaz. yanınca bakıyor anlaşılan. beni 10 yıl sonra tekrar uyducu yaptılar. çağrıyorlar çatıdan bacadan, balkondan servis hazır.

  2. Zamanında alternatif operatörlerimiz TNAP diye bir trafik değişim noktası kurmuştu. Ümitlenmiştim bir şeyler değişiyor artık diye ama yok, hala ilk kurulduğu günkü gibi kaldı proje. Turk Telekom destek vermeyip herkesi kendinden trafik değiştirmeye mecbur ettikçe de doğal bir şey.
    Bu şekilde bir tekel varken devlet desteği olmadan böyle işler olması zor anladığım kadarıyla. Devlet de inadına tekeli destekliyor gibi…

    • Konuyu bir kereliğine değil düzenli olarak yazıyorum. Arzu ettiğiniz derinlik neyse siz sorun ben sorayım ve diğerlerine sorup daha da zenginleştirerek yeni bir yazıyla sunayım. Şu okuduklarınızın çoğunu internet sitelerinde bulmanız çok zor. Bunlar şirketlerin verdiği bilgiler değil. Ama dediğim gibi ekstra merak ettiğiniz her şey için asla bilgi vermeyen şirketleri zorlayabilirim…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.