LTEBizim geliştiriciler “abi biraz durun bak çok güzel şeyler geliştireceğiz” diye kendi kendilerini paralayıp bizi kandıradursun Güney Koreliler dünyanın en hızlı mobil bağlantısını öyle devletten yardım filan beklemeden hayata geçirdiler.

Bu yeni süper hızlı bağlantıyı icat eden öyle hükümet kuruluşu filan da değil. Ülkenin ikinci en büyük operatörü KT’nin yaptığı AR-GE ile hayata geçti bu. Maksimum 1,17 gigabit hıza ulaşabilen bu bağlantıyı mümkün hale getirmek için ülkede kurulmuş olan 200 bin LTE baz istasyonu ve 140 bin Giga Wifi hotspotlardan kullanıldı.

Bu hizmetin kaç kişiye ulaşılabileceğini söylemek zor ama Wifi noktaları genelde çok kalabalık olan ortamlarda bulunuyor. KT’nin abonelerinin yüzde 70’i LTE kullanıyor. KT’nin pazar payı ise yüzde 33 civarında.

Şimdi bir ülkede teknoloji firması bulunmasının ne kadar önemli bir şey olduğunu beraberce anlayalım: Bizimkiler enerjisinin büyük bir bölümünü hükümete yakın olmakla harcayan Netaş ve Savunma Müsteşarlığı ile zaten yapılmış bitirilmiş olan 4G için doğru dürüst bir üretim yapmayı beceremezken; ülkenin ikinci büyük operatörü Samsung gibi dünya deviyle bir araya gelip dünyanın en hızlı mobil bağlantısını hayata geçirebiliyor.

(Bu noktada aşırı milliyetçileri, SSM ve Netaş çalışanlarını bana saydırmak ve sonrasında ‘dur ya galiba adam doğru bir şeyler söylüyor’ diyebilmeleri için bu parantezi açıyorum)

Samsung bu teknolojinin mümkün olmasını sağlamanın dışında bu teknolojiyle beraber çalışacak ürünler de geliştirdi. Samsung’un 5-6 ürününü takiben yine bir Kore firması olan LG de bu alanda ürünler çıkarmaya başlayacak.

Hız konusunda KT’nin rakibi SK Telecom da LG Uplus ile birlikte çalışmalar yapıyor.

Biz ise zaten geç kaldığımız 4G ihalesini üçer aylık periyodlarla ileri öteliyor, belki müthiş Türk firmaları yerli 4G yapar diye kendimizi kandırıyoruz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.