Sadece son Explorer’a bakarız demek doğru mu?

Sadece son Explorer’a bakarız demek doğru mu?

internet-explorer-11Microsoft bir açıklama yaptı:

12 Ocak 2016 tarihinden itibaren, Internet Explorer web tarayıcısının yalnızca en güncel sürümüne destek verilecek. Bu kapsamda tarayıcının olası açıklara karşı güvenliğini sağlayan yama ve güncelleştirmeler de yalnızca en güncel sürüm olan Internet Explorer 11 sürümü için sunulacak.

Bunu otomotiv dünyasıyla kıyaslayacak olursak… Bir otomobil alıyorsunuz. Ama otomotiv firması bir yıl sonra artık bunun için yedek parça çıkarmayacağını, eğer frenler bozulursa kendi başınızın çaresine bakmanızı söylüyor. Bu iyi bir şey mi?

Buna cevap olarak isteyen hemen bir ya da iki üst sürüme geçebilir ama otomobillerde bunu yapamazsınız diyebilirler. Hayır olay maalesef öyle değil. Çünkü her sürüm daha kuvvetli bilgisayar, daha çok hafıza ve üst seviyede işletim sistemi istiyor. Yani her alet üst sürüme geçebilecek seviyede değil.

Microsoft “güvenliğinizi en üst seviyeye yükseltmek için en doğru yol, mevcut web uygulamalarınızı, Internet Explorer 11 destekleyen sürümleri ile güncellemeniz olacaktır. Internet Explorer’ın eski sürümlerinde çalışan uygulamalarınız bulunuyorsa, bunları Internet Explorer 11’de ‘uyumluluk modunda’ çalıştırmanız mümkün olacaktır” diyor…

 

Yani sorun güvenlikse… Ben sadece son Explorer’a bakarım demek olmaz. Eskiden de böyle değildi Microsoft. Belli bir kuşak Explorer’a da bakmaya devam ederdi. Böylesine biz yaptık oldu diyerek kurtulamazsınız bu işten… Kimse kusura bakmasın o zaman kimse Explorer üstüne iş geliştirmez.

Eskiden alternatifi de yoktu. Artık var. Chrome var, Safari var… Hatta Apple ürünleri var, OSX var…

2 Responses to "Sadece son Explorer’a bakarız demek doğru mu?"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş