Gidişi suskun olmuştu ama dönüşü muhteşem olacak

Sony Ericsson, Android işletim sistemini kullanan hem akıllı hem de eğlenceli Xperia serisi cep telefonları ile Türkiye’ye hızlı bir dönüş yaptı. Uzun yıllar boyunca Türkiye’deki kullanıcıların beğenisini kazanmış olan Sony Ericsson’un ülkemize dönüşü Sony Ericsson yöneticilerinin en üst düzeyde katıldığı bir toplantı ile duyuruldu.

Sony Ericsson Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkanı Herve Fontaine; Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Martijn Lutgerink, Sony Ericsson Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz Bölgesi Genel Müdürü Yannis Ghikas ve Sony Ericsson Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz Pazarlama Direktörü Chara Dalekou’nun katılımıyla 17 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen öğle yemeğinde Sony Ericsson, Android tabanlı Xperia serisi ve Türkiye’ye yönelik yeni stratejisiyle ilgili bilgi verdi.

Sony Ericsson, 2011 ve sonrası için global stratejisinin en öncelikli ülkelerinden biri olarak Türkiye’yi seçti. Geçen yıl Android tabanlı telefonlarıyla dünyada büyük başarı yakalayan Sony Ericsson, Türkiye’deki tüketicilerin teknolojiyi çok yakından takip etmesi ve özellikle dijital eğlencenin adresi olan multimedya destekli akıllı telefonlarda en son teknolojiye sahip olmak istemesi nedeniyle Türkiye’ye büyük önem verdiklerini kaydetti.

Dünya çapında birçok ülkede Android pazarında 1 numara olan Sony Ericsson, Türkiye’de de 2011 sonunda Android pazarında 1 numara olmayı hedefliyor. Şirketin nihai hedefi ise eğlenceli ve kullanışlı modelleri ile Türkiye’de akıllı telefon pazarında da liderliği elde etmek olarak açıklandı. Sony Ericsson Xperia serisi, Sony Ericsson’a özel Android uygulamaları ve Android Market desteği ile 100 binden fazla ücretsiz Android uygulamasını Türkiye’deki kullanıcılara sunuyor. Buna ek olarak, Türkiye’deki kullanıcılar, Sony Ericsson’un PlayNow uygulama mağazasında yer alan birçok Android uygulamasına Android Market’e girmeden erişebilecek.

Sony Ericsson Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz Bölgesi Genel Müdürü Yannis Ghikas, Sony Ericsson’un Android tabanlı telefonlarla Türkiye’ye dönüş yapmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sony Ericsson olarak, aslında Türkiye’den hiç ayrılmadık, sadece bir süre boyunca Türkiye’deki tüketicilere cazip gelecek, onların beklentilerini karşılayacak ürünlerle kullanıcılarımızın karşısına çıkamadık. Şimdi daha güçlü, daha özellikli, daha yenilikçi, daha akıllı, daha eğlenceli ve en üstün teknolojiyi sunan bir dünya markası olarak Türkiye’deki varlığımızı güçlendirmek istiyoruz. Bu süreçte yepyeni bir ekip, yepyeni bir dağıtım ağı, yepyeni bir satış sonrası servis hizmeti ve yepyeni bir pazarlama anlayışıyla Türkiye’de yeniden yapılandık. Bu bağlamda, ücretsiz Android Market uygulamalarının sağladığı tüm özelliklerle kolayca özelleştirilebilen Android tabanlı Xperia modellerimiz ile mobil dijital eğlencenin en iyisini, hem iş dünyası için güçlü birer cep ofisi hem de hayatınıza renk katacak gelişmiş birer cep sinema sistemi olan Xperia telefonlarımız aracılığıyla Türkiye’deki kullanıcılara sunacağız. Dünya çapında birçok ülkede Android pazarında 1 numarayız. Sony’nin Exmor kamera sensörünü, Bravia Engine teknolojisini ve konsol oyunlarında kendini kanıtlamış Playstation oyun sistemini dünyanın en eğlenceli akıllı telefonlarında birleştiren seçeneklerimizle 2011 sonunda Türkiye Android pazarında da 1 numara olmayı hedefliyoruz. Nihai hedefimiz ise eğlenceli ve kullanışlı modellerimizle Türkiye’de akıllı telefon pazarında da 1 numara olmaktır.”