Türk ortalama internet kullanıcısı, dünyada hiçbir ülkenin ortalama insanının anlayamayacağı kadar çok anlıyor bu internet ve ağ teknolojilerinden. Çünkü VPN dediğimiz ağ teknolojilerinin en önemli parçalarından biri olan kavram, bizim hayatımızın değişmezlerinin başında geliyor. Çünkü bizim ülkemizde porno siteler yasaklı, ansiklopediler yasaklı, videolar yasaklı, gündüz görebildiğimiz haberler akşamları yasaklı, hatta kimi zaman tuttuğumuz partinin açıklamaları yasaklı. Yeni yasaklar da yolda gelmeyi bekliyor hissediyoruz ama birbirimize itiraf edemiyoruz.

Ancak bu VPN konusu kendi içinde paradokslar barındırıyor. Bir kere dünyanın en güvenli şeyi değil. Gittiğiniz her adrese varmadan önce adamın sisteminin içinden geçiyorsunuz. Kim bu adam? Sizin trafiğinizi inceliyor mu? İnceleyebilir mi? Bilmiyorsunuz bunları. Verilerinize erişebilir mi? Zaman zaman sizin bilgisayarınıza yüklediği uygulamanın içinde casus uygulamalar var mı bilmiyorsunuz. Türkiye’deyseniz VPN’ler teker teker de yasaklanıyor.

Peki bunlara çözüm ne? ÇözümGoogle’dan geldi. Google gelin biz size kendi VPN’inizi kurdurayım dedi. Google Jigsaw ile kendi VPN’inizi üretiyor ve kimseye muhtaç kalmıyorsunuz. Verileriniz sizde, nereden gelip nereye gittiğini biliyorsunuz. Şahane bir hizmet.

 

Peki Google diğer bazı VPN’lerin yaptığını yapıp bizim verilerimizi almaz mı? Google ben kimsenin verisini almam dedi. Ha Facebook da demişti ne olacak? Sonra ne yaptı? İngilizlerle birlikte bizim verilerin içinden geçti, akabinde televizyonda çıkıp ağladı durdu. Ha Google bizim verilerimizi almak istese zaten alır bunun için VPN’e ihtiyacı yok. Adamın tarayıcısıyla giriyoruz her yere. O datalara sakın bakma diyoruz o da “aaa bakar mıyım hiç” diyor dalga geçer gibi…

Yani verilerimi bir yere emanet edeceksem zaten her şeyimi gören Google’a emanet etmekte sorun görmüyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.