Huzurlarınızda Android 3.0: Balpeteği

Google Android 3.0’ın çok yakında piyasaya çıkacağının sinyallerini vermeye başladı. Kod adı Honeycomb, yani balpeteği olan proje, gerek açık kaynak gerekse Android sevenler için çok büyük yenilikler içeriyor. Honeycomb Android’in ilk tablet sürümü. Tüm görselliği ve resimleriyle bilim kurgu filmlerden çıkma gibi gözüküyor.

Bu sürümün 17 Şubat’ta piyasaya sürülecek olan Motorola Xoom içinde bulunacağı belirtiliyor. Bilindiği gibi üstünde Android olan cihazlarda çok fazla menü düğmesi bulunmuyor. Yeni Android sürümünde bütün düğmeler ekrandan tıklamalı yazılımlara yüklenmiş durumda. Yazılımla sağlanan gezinme düğmeleri ekranın dibine indirilmiş durumda. Durum güncellemeleri de aynı şeklide ekranın altında yer alıyor ve bu da daha fazla ekran alanı sağlıyor.  Güncelleme bilgileri geliştirildi ve artık sistem hakkında farklı programlar açmadan çok daha fazla bilgi iletiyor.

PC kullanıcıların son sürüm işletim sistemlerinde gördüğü, Mac kullanıcılarının aşina olduğu üstünde programların kısayollarının bulunduğu bar çok daha iyi bir hale getirilmiş. Hiçbir uygulama açık değilken kendiliğinden kayboluyor. Android 3.0 üstünde kişiselleştirilebilir 5 farklı ekran bulunuyor. Görsellik bu yeni işletim sisteminde geçmişe oranla çok daha fazla ön plana çıkmış durumda. Eş zamanlı uygulama çalıştırma yeteneğinin artmasıyla sistem çubuğunda açık uygulamaların hangileri olduğunu gösteren bildiriler var. Programlar arasında geçişi bununla sağlıyorsunuz.

Yeni işletim sistemiyle birlikte klavye de yenilenmiş: Daha geniş tabletlere sığabilmesi için yeniden tasarlanmış. Normal klavyelerde görmeye alıştığımız TAB tuşu eklenmiş. Normal klavyelerde Shift tuşuna basarken büyükt harflerin çıkması gibi bu ekranlarda bir tuşa basarken özel harflerin çıkması sağlanmış. Kopyala yapıştır, bir metnin tamamını ya da bir bölümünü seç seç gibi çok gerekli, PC’lerde normal karşıladığımız ama tabletlerde olmamasını kınamadığımızbazı güzellikler de geliştirilmiş. Yeni işletim sistemi, uygulama geliştiricilere de ekran üstünde çoklu seçim imkanına sahip programlar tasarlamayı sağlıyor.  Böylece örneğin bir uygulamadan koplayanan bir veri diğer uygulamanın içine yapıştırılabilecek. Bunun yanında yine PC içinh çok kolay görünen, sürükle ve bırak, yani drag and drop özelliği bu yeni işletim sisteminin olmazsa olmazlarından…

Balpeteği Android, tabletleri giderek bildiğimiz bilgisayarlara yaklaştırıyor.