İnternette Dikkat Edeceğiniz 5 Şey

Yıl sonu gelirken internet yeni saldırılara yeni sosyal medya avcılarına gebe. İşte son zamanlarda ortaya çıkan ve FBI, McAfee, F Secure gibi birçok firmanın dikkat çektiği oltalar;

Bedava iPad – Bu kampanya her ne kadar Facebook’dan kaldırılmış olsa da yine de internette gözükebiliyor. Profesyoneller uyarıyor: “iPad yok, kimse bedava iPad vermiyor”

Bedava 1000$’lık hediye çekleri – Tek yapılan şey kullanıcılara çeşitli sorular sorularak kişisel bilgilerinin elde edilmesi ve daha sonra bu bilgilerin reklam şirketlerine ya da kimlik hırsızlığı yapan kişilere satılması. Uzmanlar uyarıyor: “1000$ hediye çeki diye bir şey yok. Kimse bedavaya 1000$ vermiyor”

Kredi Kartı Hırsızlığı – Kredi kartları bilgilerini güvenli olmayan sitelerden alan dolandırıcılar, açık arttırma sitelerinde çalıntı eşyaları bu kredi kartlarıyla satın alıyor. Kullanıcılar ödedikleri şeyi adreslerine teslim alıyor, ancak bu eşyalar çalıntı. Uzmanlar uyarıyor: “Kredi kart numaranızı güvenli olmayan sitelere girmeyin”

Dolandıran Web Siteleri – Özellikle Noel zamanı dolandırıcılar Google gibi arama motorlarını kendi spam internet siteleri ile dolduruyor. O sırada popüler olan cihazlar bu sitelerden daha ucuza satışta gibi görünüyor. Amaç kredi kartı bilgilerine ulaşmak. Bu yılın favori anahtar kelimeleri şunlar: Kinect for Xbox, Call of Duty: Black Ops, Amazon Kindle ve Apple iPad.

Wi-Fi Dolandırıcılığı – Özellikle roaming bedellerinin yüksekliğinden dolayı kullanıcılar yolculuklar sırasında kablosuz ağları araştırıyor ve tercih ediyor. Bu ağların büyük bir kısmı güvenlik ayarları çok dikkatli bir biçimde yapılmamış olabiliyor. Halka açık olan ağlardan alışveriş yapılmaması kişisel bilgilerin kullanılmaması tavsiye ediliyor.