Kendine dokunan Youtube’u Atatürk’ü bahane edip kapatmak

youtubeTİB’in sitesindeki bilgiye göre Dışişleri’ndeki güvenlik toplantısı ses kayıtlarını yayınladığı için engellenen YouTube, katalog suçlar kapsamında kapatılmış. Gerekçe yapılan yasa maddesi 5651 sayılı kanuna göre katalog suç maddeleri şöyle sıralanıyor: İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkân sağlama, Atatürk Aleyhine İşlenen suçlar.

Bu hemen aklımıza bir diğer tapeyi getirdi. Bir bürokrat diğerine diyor ki… “Aman efendim bunu kapatırsak herkes ne der…” Diğeri ona cevap veriyor: “Sen hele bi kapat, kanun sonrasında peşinden gelir…”

Bu çok ayıp ve üzücü bir şey. Çünkü son günlerde çıkarılan tape iki ülke arasında savaşa neden olabilecek kadar kötüyse mutlaka bunu kapattıracak bir kötü durum maddesi vardır elinizde. Kalkıp da kumarla Atatürk sevgisiyle kapattıramazsınız bu siteyi… Eğer kaphatmak için fuhuşa kumara kaldıysanız o zaman da ben şunu derim: Demek ki orada konuşulanlar o kadar kötü ve yanlış şeyler değilmiş baksanıza internet sitesini kapatmaya bile yetmiyor, yalandan dolandan bahaneler yaratmaya çalışıyorsunuz…

Ha zaten böyle bir konşma olduysa, bu konuşma ülkenin en önemli bilgilerini dışarı sızdırma ihtimali taşıyorsa bana niye göstermiyorsunuz da yurt dışının görmesinde sorun olmuyor onu anlamak hiç mümkün değil.

Ama sıkça söylediğim bir şeyi sizlere dile getireceğim: Herkes seçime çok az bir zaman kala Youtube’un kapanacağına adı gibi emindi. Ama öyle bir konjonktüre girilmişti ki eğer kapansaydı seçim bile kaybedilebilirdi. Ama seçime iki gün kala öyle bir şey oldu ki hem Youtube kapandı hem de kapatanlar kahraman oldu.

Türkiye’nin büyük bir bölümü yedi. Ben de öyle görünüyorum.