Kredi kartınız çalınınca başınıza neler gelir?

PSNMediaKredi kartının çalınması her an hepimizin başına gelebilir. Kimse bu konuda güvende değil. Siz saklasanız verdiğiniz yerler acaba sizin kadar sahip çıkabiliyor mu kartınıza? Bu soru çok kritik. Ben bu konuda lağduriyet yaşamış iletişimci dostum Mehmet Sinlenmez‘in sıkıntısını duyunca ondan rica ettim ve bir mini röportaj yapmaya razı ettim onu.

Mehmet’in yaşadıkları, aslında Türkiye’de güvende olmadığımız gibi kartı kaptırdıktan sonra da ciddi uğraş gerektiğini gösteriyor bize. Ama bir nokta var ki… Onun yorumunu size bırakıyorum: PlayStation yetkilileri kendilerine gelen kredi kartı çalınma vakalarının Türkiye’ye yapılan siber saldrılar sonrasında arttığını ima etmiş. Üstünde tartışmaya değer gibi geliyor bana…

1. Kredi kartınızın çalındığının farkına nasıl vardınız?

Kredi kartımın güncel işlemlerini incelerken, benim yapmadığım Playstation Network harcamalarını farkettim. 1 Ocak 2016 tarihli işlemlerde iki tane 208,97 TL bir de 0.44 TL’lik işlem olduğunu gördüm. Yaptığım işlemleri düşündüm ama bulamadım. Sonrasında PSN hesabımı ve işlem dökümünü kontrol ettim. Acaba daha önce yaptığım alışverişlerden kaynaklanan bir yenileme ücreti olabilir mi diye düşündüm. Ancak işlemlerde herhangi bir kayıt bulamayınca, internet sitesi üzerinden PSN’den iade talebi istedim. PSN’den gelen mailde bankamdan işlem iptali talep etmem gerektiği belirtiliyordu. Bu işlemin uzun süreceğini bildiğim için, Sony ile yeniden call center üzerinden konuşarak, işlem iptalinin kendileri tarafından yapılmasının daha uygun olacağını anlatıyordum ki, kart bilgilerinin çalındığını ve PSN işlemlerinde kart sahibinin bilgisi olmadan kullanıldığını bu esnada öğrendim.

2. Kartınızın kullanıldığı PSN ağında tanımlı mıydınız? Evinizde PlayStation kullanıyor musunuz?

Evet, evimde PlayStation kullanıyorum. Kartım da PSN ağında tanımlı. Ancak işlemi ben yapmadığım için, benim hesap hareketlerimde görünmüyor.

3. Alınan oyun ya da hizmetin ne olduğunu görebildiniz mi?

Alınan oyun ya da hizmetin detayını göremiyorsunuz. Kart hareketlerini incelerken açıklama olarak sadece PLAYSTATIONNETWORK olarak görünüyor. Bankayı aradığım zaman da yine bu işlemle ilgili daha detaylı bilgi verilemiyor. Sadece PLAYSTATIONNETWORK’ten alışveriş yaptığım bilgisine ulaşılabilyor.

4. Süreçlerden bahsedebilir misiniz? Nasıl ve nereye başvuru yaptınız?

Öncelikle şüpheli gördüğüm işlemle ilgili olarak, satıcı olarak tanımlayabileceğim PlayStation Network ile yani Sony Eurasia ile yazılı olarak temasa geçtim. Onlardan cevap beklediğim aşamada bankamı arayarak bu işlemlerin ne olduğunu sorduğumda bana kartımın kopyalanmış olabileceği, bunun için güvenlik amacıyla kapatmamı arzu edip etmediğim soruldu. Buna istinaden kartımı kapatma talep ettim. Harcama itirazını yapabileceğim yine bu aşamada belirtildi. Sonrasında yine Sony Eurasia’nın call center’ı ile sesli olarak konuştuk. Onlar da bankama itirazda bulunmam gerektiğini ifade ettiler.

5. Aldığınız yanıtlarda genel saldırılar sırasında kartınızın bilgilerinin çalındığı dile getirildi mi?

Bu ifadeyi Sony Eurasia call center’ı ile yaptığım görüşmede öğrendim. Garanti Bankası ile yaptığım görüşmelerde sadece kartımın kopyalanmış olabileceği ifade edildi. Ama siber saldırı, kart bilgilerinin çalınması gibi konulardan bahsedilmedi. Bu bilgiyi Sony Eurasia call center ile konuşurken “Sizin PSN hesabınızın olması sadece tesadüf. PSN hesabı olmayıp da, güncel harcamaları arasında PLAYSTATIONNETWORK adına işlem yapılan çok fazla şikayet alıyoruz. Kimilerinden 8-10 defa üst üste işlem yapıldığı şikayeti de geliyor” şeklinde bir bilgilendirme de yapıldı.

6. Bir son kullanıcı olarak tüm önlemleri aldığınızı düşünüyor musunuz?

Kartımı, genellikle 3D Secure ortamlarda kullanıyorum. Ancak PSN ve AppStore’da da her seferinde kart bilgis girmemek için barındırmayı tercih ediyorum. Kendimce tüm önlemleri aldığıma inanıyorum. Uzun yıllardır internet üzerinden alışveriş yapıyorum ama daha önce hiç böyle bir işlemle karşılaşmamıştım.

7. Kartın sizin özelinizden çalındığını mı düşünüyorsunuz yoksa bankadan ele geçirilmiş olmasından şüpheleniyor musunuz?

Benim özelimden çalındığına ihtimal vermiyorum. Özellikle Sony Eurasia ile yaptığımız görüşme esnasında daha ben söylemeden “Kartınız Garanti Bankası’ndan mı” sorusu da kart bilgilerinin bankadan çalınması konusundaki şüphelerimi güçlendiriyor.

8. Kişisel olarak sizden elde edilen parayı alma umudunuz var mı? Bunun için size söylenen yöntem ve zamanlama nedir?

Eğer toplu bir şekilde böyle bir işlem yapıldıysa bankanın detaylı incelemesinin ardından işlemin iptal edileceğini düşünüyorum. Bankanın kendi verdiği bilgi itiraz dilekçesinin ardından 3 işgününde işleme alınıp alınmadığına dair bilgi verilmesi. 15 gün içerisinde itirazla ilgili bilgi verilmesi şeklinde. Daha sonra da satıcıdaki evrakların ve dökümlerin incelenmesi ile geri ödemenin 60 ila 180 gün içinde yapılacağı yönünde. Yani 2016 yılı planlarım arasında özellikle yılın ikinci yarısında söz konusu işlemin iptal edilerek, kartıma ödemenin geri yapılmasını arzu ediyorum.