Neden Antalya fibere doydu?

Neden Antalya fibere doydu?

fiberMurat Erkan, Türkiye ve Antalya’daki internetin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Halihazırda Türkiye’de 75 ile değen 32 bin kilometrelik fiber internet altyapısına sahip olduklarını, 12 ilde ise evlere kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti götürdüklerini aktaran Erkan, “2010 yılından bu yana Antalya da, bu 12 il arasında yer alıyor. Turizmin başkenti sayılan bu şehir, aynı zamanda ülkemizin dünyaya açılan yüzü. Turizmde kaliteli hizmet açısından hızlı internet artık lüks değil, bir zorunluluk. Burada yalnızca turistlere sunulan internet bağlantısından bahsetmiyoruz. Hızlı, kaliteli, müşteri memnuniyetine dayalı ve fark yaratan bir hizmet anlayışı için internet pek çok noktada işleri kolaylaştıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Bu açıdan turizm ve hizmet sektörünün her zaman yanında olduklarını ifade eden Erkan, Antalya’nın yerli halkının teknolojik gelişmeleri hızla benimseyen, değişimlere açık özelliğine de dikkati çekti.

Turkcell Superonline olarak Antalya’da sundukları hizmetlere ilişkin de bilgi veren Erkan, şehirde bugüne kadar 90 milyon TL’lik yatırımla 1.434 kilometresi şehir merkezinde, 1.234 kilometresi kırsal alanda olmak üzere Antalya’yı toplamda 2 bin 600 kilometreyi aşkın fiber optik ağla donattıklarını belirtti. Erkan, “Bugün itibariyle 115 bine yakın ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti ulaştırdık. Antalya’da Lara, Liman, Meydankavağı, Meltem, Özgürlük Bulvarı, Şirinyalı, Toros ve Yenidoğan’ın da arasında bulunduğu çok sayıda ilçe, cadde ve sokakta hizmet veriyoruz. Bütün bunların yanında şu anda Antalya’da raylı sistem birimlerinin haberleşmesi ve belediye birimleri arasındaki iletişim için gerekli fiber altyapıyı da biz sağlıyoruz. Bu vesileyle Antalya’nın dijital dönüşümüne destek olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Rastlantı olabilir, denk gelmiş olabilir. Ama şirketlerin fiber yatırımlarını artırdığı yerler listesine baktığımızda, tıpkı Antalya gibi, onların politik görüşlerinin aynı olduğunu görüyorum. Niyeyse bir görüşe sahip büyükşehir belediyeleri bir türlü fiberin tüm şirketler için yayılmasına yönelik adımlar atmıyor. Bakalım ne olacak bu işin sonu… Ben fibere yakın gelen partilere oy vereceğim. En azından fibere yakın geleceğini söyleyen partileri sizlere de ifşa edeceğim.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş