Obama: Intel hem para kazansın hem ülkeye kazandırsın

Obama, Türkiye’de yöneticilerin yapmadığı şeyi yaparak bir toplantıda şirketleri ülke için sosyal sorumluluk projesi yapmaya özendirdi. “Hem para kazanıp hem de ülkenin gelişmesine katkıda bulunabilirler” diyen Barak Obama, Intel’in eğitim için yaptıklarından övgüyle bahsetti.

“Baktığınızda Intel bir satış ve hizmet şirketi. Ama onlar eğitim konusunda harika kampanyalar yaptılar. Sadece iyi bir rol model olmadılar, iyi bir iş modeliyle hem kazandılar, hem de öğretmen ve öğrencilere kazandırdılar.” diyen Obama sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmesi için dünyanın en büyük şirket sahipleriyle yemek yedi. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’den istihdam yaratmasını istedi, Google CEO’su Eric Schmidt, Apple tepe yöneticisi Steve Jobs ile birebir konuştu. Obama; Yahoo, Oracle ve Netflix gibi firmaların tepe yöneticileriyle de görüşecek.

Bu noktada şirketlerin elbette ülkeden aldığını ülkeye geri verme gibi bir sorumluluğu, sosyal sorumluluğu var. Ama bizim ülkemizdeki Başbakan ve Cumhurbaşkanları Obama’dan daha mı meşgul bilinmez, onun yaptığını yapamıyorlar. Sosyal sorumluluk projelerinin içinde şirkeklerin ismini duyurması da var. Başbakanımız bu konuda onları heyecanlandıracak, motive edecek birkaç küçük hareket yaparsa eminiz ki Türkiye, içindeki çok büşyük şirketlerle bir sosyal sorumluluk cenneti olur…