Sansürde kılavuzu karga olanın burnu kakadan çıkmaz

Sansürde kılavuzu karga olanın burnu kakadan çıkmaz

Bu ülkede yıl başında başlayan sansür tartışmaları önce filtre sonra güvenli internet söylemleriyle son buldu. İstemeyen seçmeyecek, zaten sansür de yok gibi eğitici cümleler, bunu okuyan ve böyle yazan anlamamış gibi hükümler, sen pornocu musun soruları, aba altından sopa göstermeler ve aleni tehditlerle olayı tatlıya bağladık. 22 Kasım günü sansür mansür olmayacak.

Ne var ki bugün Akşam gazetesinde Ali Ekber Ertürk’ün yaptığı haber bizi şaşkınlığa uğrattı. Ertürk’ün haberine göre mecliste sansür vardı. Hem de bize asla o tarzda bir sansür olayacak denen türden bir sansür vardı. Gelin işin arka plan ve tehlikeli yönlerini sizler için masaya yatıralım…

CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Meclis çatısı altında internete girmek istiyor. Eşcinsellere yapılan kimi yanlışların ortadan kaldırılması için bilgi toplamak istiyor. Bunun için KaosGL ve Lambda İstanbul gibi eşcinsellerin haklarını savunan ve içinde tek bir cinsel sayfa dahi olmayan internet sitelerine girmek istiyor. Fakat Meclis interneti ona bu izni vermiyor. Nazlıaka neden giremediğini araştırınca bunun meclis tarafından engelleniğini görüyor ve karşısına bir form doldurması isteği çıkıyor. Form neden homoseksüellik kelimesini arayacağı konusunda kendisine sorular soruyor. Bunun sebebini öğrenmek istediğinde meclisin teknik birimlerinden aldıkları filtrelerin kumar fuhuş ve homoseksüelliği “filtrelediğini” (sansürlemek yok filtrelemek var) öğreniyor.

Bu nokta bizi korktuğumuz ve baştan beri söylediğimiz yere getiriyor ki aslında tüm büyüklerimiz ikna edici konuşmalarında böyle bir şeyin olmadığını dile getirip duruyorlardı:

  1. Meclis dahi kullanıcıların isteği dışında otomatize edilmiş bir filtreyle sarılmıştır. “Milletvekillerine filtreleme istiyor musun diye sormadan filtreleyen zihniyet bize neler yapar kim bilir” sorusu çok tehlikelidir.
  2. Filtreleme başlayınca şuur aramak yanlıştır. Kumar ve fuhuşun milletvekilleri için tehlikeli olduğunu düşünen millet meclisi teknik servisi bu listeye homoseksüelliği de katıvermiştir işte. Durumdan vazife çıkarmıştır. Kimseye sormamıştır.Muhtemelen takdir beklemektedir.
  3. Yine bizim sıkça üstünde durduğumuz en büyük tehlike, bir kesimin hayat tarzını yaşamadığınızda bunun nedenini akil sebeplerle ortaya koyma zorunluluğudur. Örneğin milletvekili homoseksüellik araştırması yaparken filtreye takılmıştır. Filtre ona bunun sebebini sormuştur. Çünkü bu filtrelemeyi yapan homofobdur. Hayatında böyle bir kavramın olması onu tiksindirmektedir. Eğer milletvekili homoseksüel kelimesini internette cümle içinde kullanacaksa bunu doğrulamalı, buna bir anlam katmalıdır.
  4. Filtreleme bizim korkularımızı doğrular nitelikte fişleme üstüne dayanmaktadır. Siz eğer homoseksüellik araştırması yapacaksanız bunu yapmadan önce adınızı sanınızı kaydettirmelisiniz. Kendinizi bir takım teknik ve yetkili kurumlara ifşa etmelisiniz.
  5. Bundan aylar önce etek ve haydar gibi yüzlerce kelimeyle kelime bazlı sansür yapıldığı söylendiğinde halkımız ve dahi bakanlıktan kurumlara kadar kimse bize inanmadı. Ama ortaya çıkan her vaka gösterdi ki kelime temelli bir filtreleme var. Bunu internet kafelerin 1 milyon kelimesinden oluşan sansürden gördük, bunu meclisin iç internet bağlantısından gördük.
  6. Güvenli internet (veya filtreli internet veya sansürlü internet) tartışmaları ilk çıktığından bu yana bu hareketin hep bizim yararımıza, çocuklarımızın yararına olduğu söylenmişti. Mecliste de durum farklı değil: Filtrelemenin sebebi TBMM’nin güvenliğiymiş. Kumar, fuhuş ve homoseksüellik kelimeleri TBMM’nin güvenliğini tehlikeye atıyor. Şu anda meclis bu yasaklamalarla birlikte dünyanın en güveli yeri haline gelmiş oluyor.

Meclis Türkiye’nin aynası. Temsili sistemle yönetiliyoruz ve hepimiz bizi temsil edeceğine inandığmız insanları meclise gönderiyoruz. Meclis ülkede olanların tıpkı kopyasını bizi temsil edenlere yapıyor.

Kendi hayatımızı değil, birilerinin hayat görüşünü yaşıyoruz. Yazık…

Kılavuzu bu zihniyet olanın… İşi zor.

2 Responses to "Sansürde kılavuzu karga olanın burnu kakadan çıkmaz"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş