Siber ittifak, STM öncülüğünde toplanıyor

European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA) 17 Şubat’ta Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM), öncülüğünde Ankara’da toplanıyor. İttifakın tek Türk üyesinin STM olduğu proje kapsamında, kamu ve özel sektörden çok sayıda siber güvenlik uzmanı, konuşma yapacak. STM’nin önemli katkılar sunduğu ve geliştirilmesi planlanan CYSPA ittifakı, siber alanda korunma ihtiyacı olan kullanıcılar, siber güvenlik alanındaki ürün ve çözüm geliştiriciler, araştırma enstitüleri, teknoloji ve inovasyon uzmanları gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çağrı’sına teklif edilen European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA) projesinin amacı; araştırma toplulukları, sanayi, kamu otoriteleri ve altyapı işletmecileri gibi kitleler ile beraber Avrupa genelinde bir strateji geliştirerek siber alanı korumak. CYSPA projesinin koordinatörü Avrupa Güvenlik Organizasyonu (EOS). Projede 10 farklı ülkeden (Belçika, İtalya, İspanya, Fransa, Birleşik Krallık, Portekiz, Almanya, Türkiye, Hollanda, Romanya) toplam 17 ortak ve 4 danışman kuruluş yer alıyor. Proje kapsamında ulaşım, finans, enerji, telekomünikasyon ve e-devlet alanları temsil ediliyor. Bu sektörlerin ana yurt güvenliğinin ayrılmaz parçaları olması sebebiyle STM’nin öncelikli faaliyet alanı olan siber güvenlik kapsamında bu sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmesi öncelikli hedefleri arasında yer alıyor.

CYSPA projesi kapsamında, katılımı özendirmek ve ülkelerin siber güvenlik yapılanmaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmak maksadıyla İtalya, Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere’de etkinlikler yapılmıştı. 17 Şubat 2015 tarihinde STM’nin ev sahipliğinde düzenlenecek etkinliğe kamu ve özel sektörden siber güvenlik alanında kritik görevlerde bulunan çok sayıda uzman katılacak. Konuşmacılar, Türkiye’de e-devlet, enerji, finans ve ulaştırma alanlarında siber güvenlik özelinde mevcut durum ve yapılması gerekenler konusunda önemli açıklamalarda bulanacak. Etkinliğe katılacak basın mensupları uzmanlar ile bire bir görüşme fırsatını da yakalayacak.