Şok şok şok başlıklarına aldanmayın!

Dünyanın önde gelen antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, Japonya’da meydana gelen felaketin, sosyal mühendislik kandırmacası olarak sanal dünyada yoğunlaşarak kullanıldığını belirledi. ESET, siber suçluların ‘kara şapkalı’ arama motoru optimizasyonu yaptığını duyurdu.

“BlackHat SEO” yani “Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu”, internette arama motorları üzerinden gerçekleştirilen arama sonuçlarının manipüle edilmesini tanımlıyor. İndeks zehirlemesi olarak da adlandırılan bu tehditte, kullanıcılar zararlı ya da sahte web sitelerine yönelendirilerek aldatılıyor.

ESET uzmanları, zararlı yazılımlardan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:

  • Sosyal medyada gördüğünüz ya da e-postanıza gelen “şok şok” ya da “şok eden video” gibi bağlantılara tıklamaktan kaçının.
  • Güvenilmeyen haber sitelerinde gezinmeyin. Bilmediğiniz sitelere yönlendiren bağlantılara tıklamayın.
  • Bilinmeyen yardım vakıflarına ve fonlara asla para göndermeyin.
  • Güncel bir antivirüs yazılımı kullanın.

Öte yandan ESET’in zararlı yazılım toplama sistemi ThreatSense.Net tarafından derlenen istatistiksel verilere göre ‘INF/Autorun’ virüsleri, %5,79 ile Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da en yaygın tehdit olarak başı çekiyor. INF/Autorun, genellikle USB belleklerde bulunan ve otomatik olarak çalıştırılması gereken dosyalarda yer alan zararlı yazılımları tanımlıyor.

En yaygın tehditler arasında ikinci sırada yer alan ‘Win32/Conficker’ ise (%4.29) Windows işletim sisteminde bulunan bazı açıkları istismar ederek sistemlere bulaşan bir solucan türü. Üçüncü sıradaki ‘Win32/PSW.OnLineGames’ ise özellikle online oyuncuları hedefleyen ve oltalama amacı ile kullanılan bir truva atı türevi.