Sorunlu Femtocell, Türkiye’ye Alcatel ile mi gelecek?

alcatel femtoAlcatel-Lucent Türkiye Azerbaycan Başkanı Cenk Kıvılcım, küçük hücre (Femtocell-Metrocell) teknolojisi alanında buluş ve uygulamalara imza atan, büyük operatörlerle işbirliği yaparak teknolojiyi hayata geçiren Alcatel-Lucent’in, bu konudaki birikimini Türkiye’ye aktarmak istediğini ve Türkiye’de bir mobil operatörle denemeler yapıldığını söyledi.

Femtocell deyince ne anlamalıyız? Küçük Hücre iletişimini sağlayan düşük emisyonlu ve hacimli, 5 Watt’a kadar inen güçle çalışan “mini vericiler”, sinyal kalitesinin düştüğü yerlere veya makro baz istasyonuna uzak olan bölgelere rahatlıkla monte edilebiliyor. Bu yolla büyük baz istasyonlarının yarattığı “çevreye etki” tartışmaları da en aza indiriliyor. Çok sayıda kablosuz teknolojiler ve iletim seçeneklerini birleştiren Heterojen ağların (HetNet) kurulumuna olanak veriyor. Böylece kapalı ve açık alanlarda her noktada yüksek çekim gücü sağlıyor.

Peki bu iş bu kadar kolay mı? BTK uzun süredir bu konuda bazı adımlar atılması için çalışmalarını sürdürüyor. Avea daha önce bu konuda çalışıldığına dair bir açıklama yaptı. Ben bu konuda farklı yazılar yazdım. çözülmesi gereken birçok önemli sorun var. Bunlar çözülmeden biz Femto denedik haydi şimdi Femto zamanı demek bana iletişim sorunu gibi geldi.

Sayalım bu sorunları:

  1. Femto cihazları evlere kimin sponsorluğunda girecek? Bizim evde zaten çekmesi gereken ama çekmeyen operatör için 100 dolarlık yatırım yapıp evime Femto cihazı almak zorunda kalacaksam saçmalığı bir üst seviyeye taşımız anlamına gelir bu.
  2. Ben evime Femto kurarsam bundan komşularım yararlanacak mı? Benim yaptığım cihaz yatırımı ve parasını verdiğim sistem üstünden telefondan konuşmaları caiz midir?
  3. İnsanlar her ne kadar bu metinde küçültülmeye çalışılsa da evlerinde, salonlarında bir baz istasyonu isteyecekler midir?
  4. Evimde zaten internete girerken neden cepten internete aynı evimin hızında girmek için ekstra Femto yatırımı yapayım ve parasını vereyim? Düşünsenize Türk Telekom ya da Superonline’dan hattım var. Oradan internete girmiyorum, oradan aldığım hızla cepten internete giriyorum bunun için de GSM şirketine kota parası filan veriyorum. Delirmiş olmalısınız…
  5. Femto karasal hattan aldığı hızı kablosuz sistemlerle paylaşıyor. Yani eğer 4G’yi bununla verecekseniz evinizde 4G’yi destekleyecek kadar hız olmalı. Evinizde “up to 8 megabit” ile 100 megabit 4G hızı vermeyi düşünenleri şimdiden tefe koyalım…
  6. İngiltere’nin bizim de aşina olduğumuz lider mobil operatörünün geçmişini inceleyerek Femto’nun nasıl hacklendiğini ve insanların bilgilerinin ortalara saçıldığını  bir izleyin. Umarım buna Türkiye’de rastlamayız…

Bu sorunlar hallolmadan Türkiye’de Femto’nun kapıdan içeri girebileceğini düşünmek çok saçma. Ben emeği geçen Alcatel mensuplarına teşekkür ediyor, bu konuyu tartışmadan sitelerine koyanlara sevgi ve selamlarımı gönderiyorum…