Steve Jobs’un neden hastası olmalıyız?

Çünkü o müziği başka bir hale getirdi: 2001 yılına kadar birçok taşınabilir müzik dinleme aleti yapıldı ama 2001 yılında iPod ile müziği yanında taşımak bir arzu objesi haline dönüştü. Jobs müziğe dokunmatik ekranlar, minik saklama alanları ve iTunes üstünden satın alma imkanları getirdi

Çünkü o bir dolara CEOluk yaptı: Apple ve Disney dünyasından kazandığı para onun hayatını geçirmesini sağladığı için dünyanın en verimli CEOluğunu yapmak için yılda 1 dolar maaşa anlaştı

Çünkü o tasarımı bambaşka bir hale getirdi: Steve Jobs her zaman tasarıma önem verdi. 1990’lardaki renkli bilgisayarlar, sadece ekran olarak tasarlanan bilgisayarlar, bir santimetrekare büyüklüğündeki iPod’lara kadar hep yapılmamışı tasarladı.

Çünkü o yepyeni iş kapıları yarattı: Apple ekosistemi her zaman yeni iş dalları yaratılmasına neden oldu. 500 binin üstünde uygulama yazılım geliştiricilerini zenginleştirdi. iTunes üstünden içerik satışı yapıldı. Ürünlerin hepsine kılıf ve renkli korumalar yapıldı. Herkes çok kazandı.

Çünkü o tableti baştan yarattı: Steve Jobs geliştirdiği iPad ile yepyeni bir tablet dünyası yarattı. Aslında bu dünya 2000’li yılların başında konsept olarak düşünülmüştü ancak herkesin gündemine girsemi iPad ile mümkün oldu. Tüm büyük firmalar, HP’den IBM’e, Sony’den Toshiba’ya kadar herkes için esin kaynağı oldu.

Çünkü o yatırımcıyı çok mutlu etti: Yaratığı katma değerle şirketin hisse senetlerini yükselten en önemli CEOlardan biri oldu. 10 yıl önce hisse başı değeri 9 dolar olan şirketi sadece 10 yıl içinde 372 dolara çıkardı.

Çünkü o vizyonerdi: Bugüne kadar herkes kullanıcıların ihtiyacı olduğu düşündüğü cihazlarla piyasaya çıktı. Ancak Jobs insanların gece yarıları sıcak yataklarından kalkarak kuyruğa girmesini sağlayacak vizyonerlikte cihazlar yarattı ve piyasaya yön verdi.

Çünküo diğer şirketlerin de üstünde etki yarattı: Şirketler Jobs’ın yarattığı yoldan gidebilmek için onun basitçe hayata geçirdiği şeyler üstünde innovasyon yapmak zorunda kaldı.

Çünkü o istihdam yarattı: İşe girdiğinde 8.450 çalışanı olan şirket o işten ayrılırken 46.600 çalışana sahipti