Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), Suudi Arabistan’ı yasaları toplum içindeki farklılıkları sivrileştirmeye yönelik kullanmakla suçladı. UAÖ’nün Cuma günü yayınladığı söz konusu yasa tasarısına göre Suudi Arabistan yönetimi, şüphelileri henüz hüküm giymeden tutuklayıp ya da alıkoyabiliyor. Bölgede yalnızca kral ya da veliahtları eleştirmekten dolayı 10 yıl hapis yatmakta olan insanlar bulunuyor.

Yönetim ise yasa tasarısının protestocuları değil teröristleri durdurmaya yönelik olduğunu savunuyor. UAÖ ise Pazartesi ve Salı günlerinde www.amnesty.org sitesine kraliyet sınırları içinde erişimlerinin bulunmadığını belirtti. Suudi Arabistan’da sakıncalı bulunan sitelere erişimin yasaklanması yaygın bir uygulama. Kraliyetteki Gazetecileri Koruma Komitesi’nin iddiasına göre 2009 yılında bölgede erişimi yasaklanmış 400 bin site bulunuyor.
Yayınlanan tasarıya göre, yeni yasa ile ulusal bütünlüğü tehdit eden ve devletin itibarına zarar veren terörist içerikli suçlara karşı kraliyet yönetimi, şüphelileri yakalayarak hücre hapsine tabi tutuyor. Böylelikle, İçişleri Bakanı’nı herhangi bir yasal izin almadan ulusal güvenliği koruma kisvesi altında bu aksiyonları alması kaçınılmaz hale gelecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.