Tarla Şehri idi Açgözlüler Şehri oldu

Tarla Şehri idi Açgözlüler Şehri oldu

FarmVille ve Mafia Wars gibi oyunların yaratıcısı online oyun şirketi Zynga, Şükran Günü’nden sonra halka açılmayı beklerken bazı çalışanlarının bu sene daha az ‘minnettar’ olacağı seziliyor. Başarılı olmayan çalışanları kapı dışarı edecek olan Zynga, şirketin kazancına endeksli olarak gelirden çalışanlarına pay dağıtacak.

Bu yeni sistemden memnun olmayanların sesi bir hayli yüksek çıkıyor. Çalışanların haklarını korumayan bu yeni yönetim yüzünden çalışanlar her gün diken üstünde. Hisselerdeki payı şirketin gelirine, dolayısıyla çalışaların başarısına bağlı olurken ense yapan çalışanların işine gelmeyecek bir sistem tabii ki.

Ancak ne var ki artık pek çok şirket bu şekilde çalışıyor ki burada amaç bir çan eğrisi durumu gibi illa ki kaybedenlerin olmak zorunda olduğu bir ortam yaratmaksa bu döngünün pek çok kurum ve şirkette olduğunu görmek çok da zor değil. Gerçekten başarılı olan bir çalışanın bu durumdan korkması son derece yersiz görünüyor.

Zynga ise açıklama olarak şirketin yeniden yapılandığı ve yatırım niteliği taşımayan seçeneklerin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini belirtti. Bazı işe alımlara gereğinden fazla değer verildiğini belirten yönetim, bu yeniden yapılanma sayesinde haksız payların da daha adil şekilde dağıtılmasının amaçlandığına değindi.

Birtakım Zynga sempatizanı finans yazarı ise Zynga’nın istese direkt olarak işten çıkarma yöntemine gidebileceğini ancak çalışanlarına böyle bir seçenek sunmasının oldukça adil olduğunu belirtti.

Çalışanlarını sömürüp, parçalayıp bir kenara atmasından dolayı Zynga’yı kurumsal yamyam olarak addedenler şirketin ismini GreedVille (Açgözlü Şehri) olarak değiştirdi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş