Telekom Sektörünü 2012’de Ne Bekliyor?

Telekom Sektörünü 2012’de Ne Bekliyor?

Maya’lar haklı mıydı bilemeyiz ama bu yıl birçok sektör için felaket olacak. Daha yılın ilk günlerinde bunun sinyalleri verilmeye başladı. Operatörler yeni yılda şimdiden karanlık bir havaya zemin hazırlıyor. Özellikle yan sanayi ve yedek parça üreticilerine yönelik harcamaların kısılacağına yönelik haberler yayınlanmaya başladı. Bu tabi ki daha geçen kriz dönemini ağır yaralarla atlatan bu sektöre ağır bir darbe olacağa benziyor.

Özellikle Avrupa’lı operatörler bu konuda Çin ve Amerika’lı rakiplerine göre daha dikkatli davranıyor. Araştırmalar kullanıcıların artık son çıkan ürünlere daha fazla para vermek istemediğini ortaya koyuyor. Özellikle yakın zamana kadar can çekişen bazı markaların bu yıl daha da zor durumda kalması bekleniyor. Bu markaların arasında Alcatel-Lucent ve Nokia Siemens geliyor. Bunun sebebi de Çin’deki üreticilerin artık her kalitede ürünü daha ucuza üretebiliyor olması olarak yorumlaniyor. Alcatel-Lucent nakit akışını gözden geçirirken Nokia Siemens birçok işten çıkartma gerçekleştirip yeniden yapılanacağını duyurdu.

Ekonomik gidişat daha şimdiden Telekom üreticilerini vurmuşa benziyor. Yapılan son yorumlara göre Çin, bu sene fiyat politikasını daha da agresifleştirerek Avrupa ve Amerika’daki birçok firmaya öldürücü darbeyi vurabilir.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş