Türkiye 30 Milyon İnternet Kullanıcısını Geçti

Dünya’da internet ekonomisi hakkında yayınlanmış en kapsamlı rapor Boston Consulting Group tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Buna göre G20 ülkelerinin internet ekonomi hacimleri ve kullanım alışkanlıkları açıklandı.

BCG raporuna göre, 2010 yılında G-20 ülkelerinde internet ekonomisinin toplam büyüklüğü 2,3 Trilyon Dolar ve bu rakam İtalya veya Brezilya ekonomilerinden daha büyük. BCG tahminlerine göre 2016 yılında dünyada 3 milyar internet kullanıcısı olacak ve G-20 ülkelerinde internet ekonomisinin toplam büyüklüğü 4,2 Trilyon Dolar’ı bulacak.

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan, Türk internet ekonomisinin yıllık ortalama %17 oranında büyüdüğünü belirtti. Türkiye’de internet ekonomisi üzerinden tüketiciler için doğan katma değerin, internet kullanımı için ödenen bedelin çok üstünde olduğunu belirten Tansan, Türk kullanıcıların interneti yoğun olarak sosyal medya, elektronik posta gönderimi, internet bankacılığı ve online alışveriş için kullandığını söyledi. BCG’ye göre, Türkiye’de internet kullanım alışkanlığının hızlı bir şekilde değişmesi, başta perakendecilik, bankacılık ve sigortacılık sektörleri olmak üzere, birçok sektördeki dinamiklerde önemli değişimleri beraberinde getirecek.

Raporda belirtilen Türkiye’de internet ve sosyal ağların kullanımı ile ilgili detaylar da oldukça dikkat çekici:

• Türkiye’de bugün yaklaşık 30 milyon internet kullanıcısı var.

• 16-74 yaş aralığındaki nüfusun yaklaşık %45’i internet kullanıyor ve bu oranın 2015 yılında yaklaşık %55’e ulaşması bekleniyor.

• İnterneti en çok kullananlar 18 – 24 ve 35 – 44 yaş aralığındakiler.

• İnternet kullanıcılarının %10’u cep telefonuna gelen kampanya kuponlarını değerlendiriyor.

• Kullanıcılıların %24’ü cep telefonuna gelen reklamlara tıklıyor ve %17’si cep telefonu aracılığı ile ödeme yapıyor.

• Türk internet kullanıcıları, internetten vazgeçmemek için çikolatadan (internet kullanıcılarının %66’sı), alkolden (internet kullanıcılarının % 74’ü), kahveden (internet kullanıcılarının % 65’i) ve hatta arabalarından (internet kullanıcılarının % 32’si) vazgeçebileceklerini belirtiyorlar.

• Arjantin’den sonra sosyal ağ kullanımı oranında dünyada 2. sırada yer alan Türkiye’de kullanıcıların %39’u iletişim, %22’si eğlence, %11’i iş, %9’u eğitim ve haber takibi, %4’ü yeni insanlarla tanışmak, %3’ü içerik paylaşmak için sosyal medyayı kullanıyorlar.

• Türk sosyal ağ kullanıcılarının %34’ü sosyal ağları yeni insanlar ile tanışmak için kullanırken, %58’i sosyal ağ içi link paylaşımı, %49’u sosyal ağ dışı link paylaşımı yapıyor, %38’i ise sosyal ağlara video yüklüyor. Türkiye’de internetten araştırılarak alınan mal ve hizmetlerin değeri yılda 50 Milyar TL’yi geçiyor.