Türkiye hızda en diplerde

internetDünyanın en büşük veri barındıran şirketlerinden biri Akamai… İçinde büyük televizyonların olduğu medya kuruluşlarından Apple’ın iTunes gibi büyük veri aktarımı gerçekleştiren kurumlarına kadar herkes orada. O yüzden de tüm dünyanın veri aktarım hızları konusunda çok ciddi bilgi birikimine sahipler. Sırf bu yüzden de onların verileri çok önemli.

Onların yayımladığı 2013 ve 2014 verilerini ortaya koyunca çok acayip sonuçlar çıkıyor. Hızlar çok düşük gelebilir ama bunları fiberden cep telefonundan en düşük sabit hızlara kadar olan tüm bağlantıların ağırlıklı ortalaması olarak düşünebilirsiniz.

Verilere göre Türkiye 2013 yılında 4,3 megabit hızla ölçümü yapılan 51 ülke arasında 38. olmuş. Bundan sonra gelişen şartların ardından 2014 Türkiye büyük bir atılım yapmış ve ortalama bağlantı hızını 5,5 megabite çıkararak sıralamada 33.’lüğe kadar tırmanmış. Neredeyse iki katı artan hızımızı beğenenler olabilir mutlaka. Ancak üstümüzdeki Tayland, Tayvan ve Macaristan gibi ülkelere baktığımızda “biz nasıl dünya lideri olmak isteyen devletiz” diye sormadan edemiyorum.

İlk 10 sıra şöyle oluşuyor:

Güney Kore 25,3
Hong Kong 16,3
Japonya 15
İsviçre 14,5
İsveç 14,1
Hollanda 14
İrlanda 13,9
Çek Cumhuriyeti 12,3
Singapur 12,2
Finlandiya 11,7

Bu ülkelere bakınca anlıyorsunuz ki gelişmişlik düzeyinin önemli bir parçası internet ortalama hızı. Yani hızımızı yukarı çekince bir anda gelişmiş olabilir miyiz bilmiyorum. Ama gelişince hızlarımızın gözle görünür şekilde artacağını öngörmek çok da yanlış olmaz.

Bu arada aynı tablodan sıkıntı çeken ülkelerin içinde bulunduğu durumu da inceleyebilirsiniz: Örneğin İngiltere 2013 yılında 12. sıradayken geçen sene sadece 1,3 megabit artırabildiği için 17. sıraya düşmüş. Yani yerinizde saydığınız anda alttan biri gelip sizin üstünüze basıp geçiyor sizi. Yine aynı bakış açısıyla geçen sene 32. sırada olan ABD inanılmaz bir internet altyapı yatırım atağına kalkmıştı hatırlayabileceğiniz gibi. Ortalama internet hızını 5,5 megabit artırarak 11,5 yapan ABD bu sene 11. sıraya yerleşti. Ne ekerseniz onu biçiyorsunuz.

12 senede internet için yaptıklarımızı küçük görmüyorum. Ama somut kriterlerle baktığımızda geçmişle övünerek vakit kaybetmenin de doğru olmadığına eminim…