Türkiye’nin kısa telekomünikasyon tarihinden notlar

En başından beri GSM Abone sayıları

Sizler ve olur olmaz gazete haberleri yapanlar için GSM dünyasındaki abone sayılarının artışını ilk gününden, yani 1994 yılından itibaren etkileşimli bir tablo halinde çıkardım. Rakamlar BTK’nın faaliyet raporlarından alındı. Genelde farklı faaliyet raporlarında aynı konu için farklı rakamlar çıkabiliyor çünkü ilerleyen yıllar içinde güncellemeler geliyor. Ben bu konuyu sizin için en son verilen en doğrusudur mantığıyla çıkardım.

Biraz rakamları açmak gerekirse… 1998 yılına kadar durağan bir yapı izliyor GSM abone sayıları ülke nüfusuna oranla… Ülke nüfusuna oranla diyorumm çünkü tabloya bakacak olursanız bayağı yatay bir yapı izlese de aslında her sene iki katına çıkıyor neredeyse.

Rakamlar olgunlşınca yükseliş grafiksel olarak hızlanıyor. İlk düşüş ki kendisi 3 milyona yakın, 2009 yılında gerçekleşiyor. Hatırlayanlar olacaktır o yıllarda çıkan numara taşınabilirliği ve ara bağlantı ücretlerinin değiştirilmesi yönetmeliğinin arkasından geldi bu.

Bugün bize saçma gelebilir ama o yıllarda insanlar değişik GSM şirketleri için ceplerinde değişik telefonlar taşıyorlardı. Bu yönetmelikler çıktıktan sonra diğer operatörleri aramak da kendi operatörünü aramakla hemen aynı noktaya geldi bir de üstüne numara taşıyabilince insanlar bu kadar telefona gerek yok dedi ve 3 milyon telefon neredeyse haftalar mertebesinde kapandı. Olayın eski haline dönmesi 2,5 yılı buldu…

Not: BTK’ya bu rakamları halen düzenli olarak paylaştığı için teşekkür ederim. Umarım geçmişe yönelik baz istasyonu sayısından abone harekelerine kadar yaşananları yine aynı şeffaflıkla vermeye devam eder…