Vatandaş gazeteciliği yapma cezalandırılırsın

gazetecilikTrabzon’da 16 yaşındaki lise öğrencisinin okulunda kalorifer bozulmuş. ÇOcuk vatandaş gazetecisi refleksiyle okulda üşüyen arkadaşlarının fotoğrafını çekmiş, eve getirmiş. Ablası bu fotoğrafı kullanarak babalarına ait bir internet sitesinde haber yapmış. Haber başka internet sitelerinde ve yerel bir gazetede de yer alınca okul yönetimi çıldırmış ve çocuğu disiplin kuruluna göndermiş. Kurul da bu genç gazeteciyi 3 gün okuldan uzaklaştırmış.

Bugün içinde bulunduğumuz konjonktürde resimler, haberler, sosyal medşa dedikoduları havada uçuşuyor. Sonuçta insanlar bir yandan da vatandaş gazeteciliği yaparak artık iyice yandaşlaşmış olan basının yazamadıklarını kendi imkanlarıyla yayımlamaya çalışıyorlar. Devletin erkleri kendi güçlerinin ötesine geçen bu sosyal medya çıktılarından son derece rahatsız, bunu da gerek Bülent Arınç gerekse başbakan gibi en üst düzey yetkililerin ağzından sıklıkla dile getiriyorlar.

O yüzden de bu Trabzonlu çocuk gibi gençleri daha belanın başı küçükken ezmeye çalışıyorlar. Ne yapmış bu çocuk? Okulda kaloriferler bozuk demiş. Peki kaloriferler aslında çalışıyor mu? Hayır. ÇOcuklar üşüyor mu? Evet. Bu haberde yandaş gazetelerin yaptığı gibi bir çarpıtma, bir yalan dolan unsur var mı? Yok.

O zamansiz o çocuğu değil kendinizi uzaklaştırın. Hem de öyle 3 gün filan değil, ilelebet uzaklaştırın…