Vodafone haklanınca ortaya çıkan sorular…

turkish-hackers-defaces-official-vodafone-iceland-websiteBugün yabancı basına İzlanda Vodafone’un haklandığına dair bir haber yansıdı. Haber birçok basın yayın organına Vodafone sitesi haklandı diye geçse de aslında olayın içinde bundan biraz daha fazlası var. Aslında haklanan Vodafone’un sitesi değil sistemi. Çünkü bu işi yapanların söylediğine göre sistemin haklanmasıyla 70 bin kişinin SMS kayıtları ortaya çıkarılmış.

Bu noktada TKNLJ tarzı yorum ve sorularımızı ortaya koyalım:

  • GSM şirketleri kullanıcıların birbirlerine gönderdiği SMS’lerin kayıtlarını neden tutarlar? Yani bir kişi diğerine SMS gönderdiğinde bunlar ne kadar saklanır, niye saklanır?
  • Bir sisteme girilmesiyle internet sitesindeki bilgilerin değiştirilmesini anlarım. Ama kullanıcıların bilgilerine hele hele SMS kaydı gibi şeylere nasıl ulaşılır bunu anlamak çok güç…
  • Bilgi genellikle hacker kaynaklarından dağıtılmış durumda. Elbette herhangi bir doğrulama ya da yalanlama yok (İletişimcilere not: Haklanma olaylarında doğrulama şirketlerin itibarına zarar verir. Yalanlama ise hackerları yeni saldırılar için motive eder) Haberin daha resmi kaynaklardan doğrulanmaya ihtiyacı var.
  • Bu noktada cevap vermek isteyen GSM ve telekomünikasyon şirketlerimize sormak gerekiyor: Bizim verilerimizin hangileri saklanıyor? Bunlar dışarıdan ulaşılabilecek bir ortamda mı saklanıyor?