Vodafone Mısır’da ne yapacak?

Bilindiği gibi Vodafone, 1998 yılından bu yana Mısır’da iletişimin her alanında, GSM ve ADSL alanında, hizmet veriyor. Geçtiğimiz hafta Mısır’da başlayan olaylar şirketin tüm varlıklarının bir anda sansürlenmesine neden oldu. Aynı anda hem internet kesildi hem de cep telefonu konuşmaları drduruldu.

29 Şubat’ta bir açıklama yapan Vodafone o gün içinde birkaç günlük kesintinin ardından GSM bağlantısının yeniden sağlandığını söyledi. Mısır yetkililerininin istedikleri zaman Vodafone networkünü kapatma yetisine sahip olduğunu belirten Vodafone, bir GSM ağının kapatıldıktan sonra açılmasının hemen olamadığını vurguladı. Bunun yanında yapılan açıklamaların satır aralarında ilginç bir bilgi var: Kapatmalar kesinlikle hukuki bir sürecin sonunda yapılmadı, otoritelerin isteğiyle gerçekleşti.

Vodafone Mısır’da çalışanlarının hayat kalitelerinin düşmemesi için tüm gücünü sarfedeceğini de ekledi. Vodafone, Twitter üstünden yaptığı açıklamalarda sürekli twitter ve türevi üstünde yaşanan kesintilerin kendinden kaynaklanmadığını anlatmaya çalışıyor. Ama görünen o ki çok mesaj alıyor ve bu mesajlar da suçlayıcı mahiyette oluyor.

Oluşan bu durum, bazı haber sitelerinde çıkan haberleri doğrular nitelikte: Söylentiler Vodafone’un Mısır’dan çıkacağını yönünde oluşmaya başladı.