Yandex kimin ne aradığını Türkiye’de tutma kararı aldı

yandexYandex’in Türkiye’ye geldiği ilk günlerde beraberce Moskova’daki karargahını ziyaret etmiş ve Türkiye’ye güvercin adımlarla gelen bu şirketin yapmak istediklerini anlatan haberler yapmıştım. O zaman ilginç fikirleri ve açılımları olan şirketlerden biriydi. Google ile olan savaşını anlatabilmek adına Yandex Leviathan’a Karşı 1 ve Yandex Leviathan’a Karşı 2 haberleriyle dünya deviyle mücadelesini sizlere aktarmıştım.

Ardından Yandex strateji değiştirerek Türkiye’de benim de haberini yaptığım Mehmet Ali Yalçındağ ile çalışmaya başladı. Bu değişiklik içinde artık bizkonvansiyonel olmayan medya bireylerine daha mesafeli olmaya başladı. Kabul edilebilir olmasa bile anlaşılabilir bir şey eğer ietişim işinde senelerdir çalışıyorsanız…

Geçtiğimiz hafta eser miktarda konvansiyonel medya temsilcisini merkezlerine götürerek ilginç konuları oların dikkatlerine sunmuşlar. Ben üç dört haberin içinden yaptığım derlemeleri sizlerle TKNLJ formatında maddeler halinde ve elbette TKNLJ yorumlarıyla paylaşmak istiyorum…

  • Mehmet Ali Yalçındağ “İlk defa Türkiye”de yapılan arama sonuçları Türkiye’de kalsın istiyoruz, herkesin görmesini istemiyoruz. Veri merkezimiz Türkiye”de olacak. Türk Telekom ile çalışıyoruz” dedi. Peki veriler Türkiye’de kalınca ne değişecek hayatımızda? Bunu söylemek çok kötü bir iletişim. Şu anda Rusya’da bizim verilerimiz. Ne yapılıyor orda? Verilerin nerede olduğu değil onunla kimin ne yaptığı beni ilgilendiriyor. Verilerin Türkiye’de Türk Telekomla mı tutulmasını isterim yoksa evrensel hukuk değerlerinin takip edildiği Google ile yurt dışında mı… Bu sorunun cevabını tartışalım.
  • FBYandex’ten arama yapan 2.5 milyona ulaştığında Fenerbahçe’ye her yıl 14 milyon lira verilecekmiş. Yalçındağ bu konuda detaylı bilgi vermemiş. Ayda 2.5 milyon kişi mi? Günde mi? Kişi değil sadece arama mı?
  • Küluplere gitme zamanlaması beni çok mutlu etmedi. Neden önce o kulüpten başladınız da şundan başlamadınız sorusu beni rahatsız ediyor. Açıkçası bu yüzden onların tarayıcısını kullanma motivasyonumu kaybettim.
  • Kulüp sponsorluğu arayan bulmak için enteresan. Ama dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta var: Google bugün geldiği noktaya biraz da kullanıcıya reklam gösterimi başına verdiği parayla geldi. Yandex ile iki sene önce konuştuğumuzda konuyla ilgili çalışmalar yapılıyordu ve ilerleyeceği söyleniyordu. Ama halen bir ilerleme yok. Bu konuyu hiçbir gazeteci hatırlatmamış. Ben hatırlatayım dedim.
  • Yandex CEO’su Arkady Volozh, yapay zeka teknolojisinde geldikleri yeri anlatırken, “Reklamverene doğru hizmeti veriyoruz” demiş. Benim verilerimi işliyorsunuz demektir bu. Benim verilerim anahtar kelime. Veriler Türkiye’de tutulsa ne, Çin’de tutulsa ne, Moskova’da tutulsa ne… Sonuçta birileri bunlara isteyince ulaşıyor. Bence bugün dünyada tutulmayan veriler müşteride prim yapar tutulanlar değil…
  • Yalçındağ, Yandex mühendislerini Türkiye’ye getirmek istiyor. Neden Yandex Türkiye’de üretmesin diyor. Ne farkı olacak Moskova’da üretmesinden? Türkiye’ye katma değeri ne olacak onların buraya gelmesinin? Burada Ar-Ge yaparlarsa Türkiye’ye patent ki gelecek? Çıkamadım içinden…
  • Rusya’da doğal olarak pazar lideriler. Ukrayna’da yüzde 32, Kazakistan’da yüzde 30 pazar payları var. Peki dış ilişkiler olarak Rusa ile hangi düzlemdeyiz bilen veya orada soran var mı? Yandex arama motoruna soralım o Davutoğlu’nun Suriye ile polemiğe girdiğimiz zaman Rusya için söylediği sözlerini mutlaka getirir bize.