Orada bana gösterilen en önemli sistem ise Periskop isimli bir uygulama. Hayır aklınıza hemen Twitter üstündeki Periscope gelmesin. Bu sadece bir isim benzerliği. Turkcell’in kurduğu Periskop kendi içlerinde çalışan, hatların simüle edilmesini sağlayan bir yapı.

Biraz daha açalım: Bu harita üstüne Turkcell’in ağ varlıklarının tamamı konmuş. Nerede fiber var, nerede bakır kullanılıyor, nereden geçiyor ve geçmesi planlanıyor… İnanılmaz bir etkileşimli veri olarak konmuş harita üstüne. Hangi bölgede kaç abone olduğu, bu abonelerin hangi hizmeti ne kadar kullandığı, abonelerin işlerinin ne kadar kritik olduğu (normal kullanıcı, kesintiye anlık dahi tahammülü olmayan bankalar, veri merkezleri…)

Diyelim ki bir bölgede çalışma yapılacak. Bir fiber kablosu geçici olarak hizmet dışı kalacak. Periskop sistemi üstünde o anda kaç kişinin etkileneceğini anında görmek mümkün. Yine aynı sistem kullanılarak hizmetin kesilmemesi için bağlantının başka nerelerden geçirilerek yedeklenmesi gerektiği önünüze çıkıyor. Hatta bu olaydan etkilenecek kullanıcıların kritik veri kullanımları gibi durumlar da anında alarm olarak kullanıcıların önüne bilgi notu olarak geliyor.
Bunun yanında tamamen filtrelenebilen harita üstünde tüm Türkiye’nin il il, semt semt ve hatta apartman apartman konumlarını görebilmek mümkün. Yani yapılması planlanan değişikliklerin olası etkilerini, adı üstünde bu simülasyon uygulamasıyla görebiliyorsunuz.

Uygulama dünyada çok pahalı satılan ürünlere nazire yaparcasına Türk mühendisleri tarafından tasarlanmış. Turkcell içindeki ilgili birimlerdekilerin ihtiyaçları doğrultusunda yine Turkcell yazılımcılarınca kodlanmış. Kısaca satın alınmış ve oraya konmuş bir ürün değil, üretilmiş bir yazılım bu.

Bu arada düzenli olarak da geliştiriliyor. Ciddi sayıda sadece bu yazılıma odaklanmış yazılımcı topluluğu temelleri 2007 yılında atılmış, o zamanla bu zamanları arasında dağlar kadar fark olan yazılımı sürekli geliştiriyor. Kullananların söylediğine bakılacak olunursa şu anda bu uygulamanın eşi benzeri yok, bu kadar gelişmiş muadilini satın almak da imkansız.

Bu uygulamanın içeride üretilmesi ne anlama geliyor? Tabi ki şirketin güvenliği: Bu bilgiler o kadar kritik ki Turkcell’e ürün satmak isteyen bir şirket o harita ve üstündeki bilgileri görebilmek için muhtemelen sağ kolunu verirdi. Rakipleri bunun fazlasını da verirdi büyük bir ihtimalle. İşte o yüzden bu uygulamayı dışarı bilgi vermeden çıkarabilmiş olmanın şirket stratejisi üstünde yaratacağı etki büyük.

Elbette ülkede sistemlerin optimum çalışmasını sağlayan ve böylece cari açığı kendi çapında azaltan bu uygulamayı düşünen ve hayata geçirenleri tebrik ediyorum. Umarım diğer operatörlerin de bunun gibi çalışmaları vardır…

3 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Yıllarca gururla çalıştığım Turkcell imden çok ayrı kalamasamda eski Maltepe binasındaki eski adıyla NCC de dev ekranda Türkiye-Güney Kore Dünya kupası 3. lük maçını Turkcell ile coşkuyla izlediğimizi hiç unutumam. Neydi o günler :-)
    İyi ki varsınız….

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.