Son olarak işin atarlanma kısmına gelelim…

Bu ülkede özellikle telekomünikasyonda yerlileşme oranının yükseltilmesinin istenmesinin sebebi ne? Yurt dışına paramız gitmesin, cari açık artmasın. Niye cep telefonlarının Türk olmasını istiyoruz? Aynı sebepten…

Peki cari açığın azaltılması için ortaya koyduğumuz şartlar ne? Baz istasyonları Türk olsun. Ama biz o kadar akıllı insanlarız ki çok baz istasyonu dikileceği için çok Türk bazı yaptırırsak o kadar az paramız gider gibi süper hesap yapıyoruz.

Bu baz istasyonlarının içindeki işlemciyi yapabilecek miyiz? Muhtemelen hayır. Bu baz istasyonlarının patentli yazılım ve donanımlarını bypass edebilecek sistemler geliştirebilecek miyiz Türk mühendisleri olarak? Muhtemelen hayır. 4G geliştirilmesi için Ar-Ge’ye 40 milyar dolardan fazla para harcayan Ericsson ve Huawei gibi şirketlerin yatırımlarını devlet ödeneğinden Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na verilen 40 milyon dolarla geçebilecek miyiz? Haydi canım siz de…

Ama biz 4G ihalesi için koyduğumuz şartlarda baz istasyonlarında yüzde 45’lik Türk payı istiyoruz. Nesini Türkleştireceğiz? Sanayide kasasını modifiye ettirip coupe mi yaptıracağız? Mevcut kablolarını söküp Anadolu bozkırlarında yetişen keçilerin tiftiklerinden elde edilmiş yarı geçirgen kablolar mı takacağız?

Peki ne öneriyorum? Hemen söyleyeyim:
Biz baz istasyonu ve telefon gibi şeylere takılmayı bırakalım artık ne olursunuz. Şirketi bir bütün olarak düşünüp böylesi kritik yazılımları da şartnamelere eklemek çok zor veya yanlış mı olur?
Amaç cari açığı küçültmek değil mi? İlla Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın baz istasyonu üretimiyle mi küçülmeli cari açık? Bu yapılanlar yeterince iyi değil mi?

3 YORUMLAR

  1. Merhaba,
    Yıllarca gururla çalıştığım Turkcell imden çok ayrı kalamasamda eski Maltepe binasındaki eski adıyla NCC de dev ekranda Türkiye-Güney Kore Dünya kupası 3. lük maçını Turkcell ile coşkuyla izlediğimizi hiç unutumam. Neydi o günler :-)
    İyi ki varsınız….

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.