ABD Küba’ya Google’dan girdi

Google, Küba’da hizmetlerini hızlandırmak için adaya bilgisayar sunucuları yerleştirmek üzere Küba devleti ile anlaşma imzaladı. Yetkililer Başkan Barack Obama’nın görevden ayrılmadan önce süreçlerin başlayabilmesi için acele ediyor.

Başkan Eric Schmidt, Pazartesi günü Havana’da Küba devlet telekomünikasyon şirketi La Empresa de Telecomunicaciones de Cuba SA ile aylarca süren müzakereler sonunda anlaşmayı imzaladı.

Küba’daki Google sunucuları, popüler YouTube videoları gibi içerikleri depolayacak ve içeriğin Kübalı kullanıcılara daha hızlı ulaşmasını sağlayacak. Bu sayede, uzun zamandır dünyanın en izole ülkelerinden biri olan 11.2 milyon ülkenin internet erişimi farklı bir noktaya taşınacak.

ABD Ticaret Odası’na göre; cep telefonları, Wi-Fi bağlantı noktaları ve evlere genişbant bağlantıları Küba’da hızla artıyor. Geçen yıl, bir önceki yıla göre iki kat fazla, 150 bin kişinin internet bulunduğu dile getirildi.

İnternet servislerinin hızı konusunda endişe duyan Google; Grönland, Somali, Yemen ve Gazze Şeridi de dahil olmak üzere yerel kullanıcıların hızını artırmak için sunucuları dünya çapında yerel sunucular işletiyor.

Elbette Google bunu sadece hayır işi ya da sosyal sorumluluk olarak yapmıyor: Şirket hizmetleri daha hızlı kullanıldığında, kullanıcılar daha fazla Google araması yapıyor ve daha fazla YouTube videosu izliyor ve şirketin daha fazla reklam satmasına olanak tanıyor.

Anlaşma, Obama yönetiminin, Küba yetkililerini ABD’nin Küba ile olan ısınan ilişkilerini sorgulayan Donald Trump’ın açılış öncesi bekleyen anlaşmaları tamamlaması için baskı yapması sonrasında geldi.

Yönetim, bu tür anlaşmaların, ülkeler arasındaki diplomatik ve ticari bağları açma hamlesini kalıcı kılmasına yardımcı olmasını umuyor. Küba, geçtiğimiz hafta Royal Caribbean Cruises Ltd., Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. ve Pearl Seas Cruises şirketlerinin önümüzdeki yıl adaya giden yolculuklarını başlatma planlarını onaylamış, ABD ticari hayatına doğru önemli adımlar atmıştı.