AliBaba Türkiye’de Yalçındağ ile büyümeyi hedefliyor

Cüneyt Erpolat - Mehmet Ali Yalçındağ
Cüneyt Erpolat – Mehmet Ali Yalçındağ

Mehmet Ali Yalçındağ’ı ben 1970’li yıllarda Yalçındağ et pazarına tavuk almaya giderken tanıdım. Ardından Milliyet’te çalışırken Aydın Doğan’ın damadı olarak gördüm. Milliyet’in internet sitesini açtığımız, pasta kesmeli günde internete çok da inanmadığı hissine kapılmıştım. Sonrasında internette birbirinden enteresan işlerle çıktı karşımıza. Yandex’in tepe yönetiminde gördük onu ve şimdi de Alibaba gibi dünyanın en büyük satış organizasyonlarından birinin Türkiye destekçisi…

Alibaba Grubu şirketi ve dünyanın lider uluslararası ticaret platformu Alibaba.com ile E-Glober, Türk KOBİ’lerinin uluslararası pazarlara açılarak büyümelerine destek olacak yeni işbirliklerini açıkladılar. Yeni işbirliği ile E-Glober, Alibaba.com’un Gold Supplier üyeliğinin Türkiye‘deki satışlarını ve yerel müşteri hizmetleri yönetimini gerçekleştirecek, Alibaba.com ile işbirliği içinde müşteri ilişkilerini yürütecek.

Alibaba.com Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, Alibaba.com Türkiye olarak E-Glober ile gerçekleştirilen yeni işbirliğiyle daha çok sayıda küçük işletmenin ürünlerini daha fazla uluslararası alıcıya ulaştırmalarına destek olacaklarını belirtti ve sözlerine devam etti; ‘Alibaba.com olarak 2008 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz ve bu süre zarfında her geçen gün sayısı hızla artan Türk şirketinin sınır ötesi ticarete açıldığını gördük. Yeni işbirliğimiz sayesinde daha da çok sayıda KOBİ’nin uluslararası ticaret fırsatından yararlanması için güçlü bir üs sunabileceğiz. Zengin kaynaklara ve rezervlere sahip Türkiye, Avrupa’nın en yüksek internet erişim oranına sahip genç nüfusu, nitelikli işgücü ve yetenekli bireyleriyle uluslararası piyasalarda rekabet gücüne sahip olunması gereken her şeye sahip. Bizler, Türk KOBİ’lerinin bu nitelikli birikimlerini ticarete döndürebilmeleri ve dünyanın dört bir yanındaki uluslararası alıcılarla ticari ilişkilerini geliştirmeleri için Alibaba.com üzerinde gereken tüm desteği sunmaya hazırız.”

E-Glober Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye’nin genç bir girişimciler ülkesi ve yüksek kaliteli ürün ve hizmetlerin adresi olduğunu söyledi. Yalçındağ, bu iki önemli zenginliğin bir araya gelmesinin doğal sonucu olarak küresel ticaret piyasalarında rekabet gücü yüksek, henüz dünya tarafından keşfedilmeyi bekleyen büyük bir küresel ticaret potansiyeline sahip bir ülke olduğunu belirtti ve sözlerine devam etti; ‘Alibaba.com ile Türkiye’nin parlak geleceğine olan ortak inancımız kadar, ülkemizdeki yerel işletmelerin gerçek küresel oyunculara dönüşmelerine destek olma vizyonumuzu ve Türkiye’nin e-ticaret hacmini artırmaya yönelik odağımızı da paylaşıyoruz. Bu ortak hedefler ışığında, dünyanın önde gelen küresel organizasyonlarından biri olan ve faaliyetleri ile uluslararası ticareti tanımlayan Alibaba.com ile güç birliğine giriyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz.’

Dünyanın en büyük e-ticaret portalı Alibaba.com ile başlayan bu güçlü işbirliğinin Türkiye için doğuracağı olumlu sonuçlara olan inancını dile getiren Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye’nin dış ticaret potansiyelini artırarak geliştirmenin bu işbirliğinin ilk hedefi olduğunu belirtti.

Mehmet Ali Yalçındağ işbirliğine dair görüşlerini şu sözlerle tamamladı; ‘Her iki firmanın da bu işbirliği vesilesiyle uluslararası arenada güçlü iş bağlantıları yaratarak ve dünyanın dört bir yanından önemli alıcı ve satıcıları bir araya getiren uluslararası ticaret ağlarını kurarak, Türk firmalarının yerel ürün ve hizmetlerini yurtdışı pazarlara ihracatını geliştirerek hızlandıracağını ve hem E-Glober’ın hem de Alibaba.com’un ortak misyonu olan Türkiye’nin ihracat rakamlarını kayda değer ölçüde artırma hedeflerine kısa süre içerisinde ulaşılacağına inanıyorum. Türkiye’den ihracat yapanlar kadar ülkenin var olan ihracat hacmini geliştirerek Türkiye ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmayı E-Glober’in en büyük sosyal sorumluluğu olarak belirledik. Bu sorumluluk bilinciyle, yerel işletmelerimizin küresel ticaret pazarındaki faaliyetlerini destekleyerek çok kısa süre içinde ülkemizin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin karlılıklarına da büyük katkılarımız olacağına inanıyoruz. Ülkemizin küçük ve orta ölçekli işletmeleri, Alibaba.com’un sağlayacağı uluslararası ticaret deneyiminden ve Alibaba.com platformunun sunduğu Gold Supplier üyeliğinin sağlayacağı katma değerlerden faydalanarak, hem iş hacimlerini hem de uluslararası ilişki ve bağlantılarını artırarak geliştirecekler. Alibaba.com, Türkiye’de Türk işletmelerinin küresel ticari ortaklıklar geliştirmeleri için en doğru platform olarak faaliyetlerini sürdürecek.”

Cüneyt Erpolat, bu işbirliğinin aynı zamanda Alibaba.com’un Türkiye’ye olan uzun süreli bağlılığını da bir kez daha vurgulayacağını belirtti. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin, Türk tedarikçilerden ürün temin etmek için taleplerini Alibaba.com’a ilettiğini açıklayan Erpolat, Alibaba.com Türkiye olarak Türk iş dünyasının bu yeni ve potansiyel müşterilere ulaşmasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

ÖNEMLİ NOT: 

Bu yazıdaki eski başlık AliBaba Türkiye’de Yalçındağ ile büyüyeceğini anlatmak içindi fakat sanki Türkiye’de yokmuş ve yeni gelmiş gibi bir anlam kamış. Eleştiriler haklı ve yerindedir. Düzeltir katkıda bulunanlara teşekkür eder özür dilerim…