Ar-Ge yapıyor yılda 1,5 milyar dolardan fazla kazanıyor

Haberin özü çok enteresan değil aslında: Ericsson ile Apple arasında bir patent davası olmuş. İki şirket olayın üstünde çalışmalar yapmışlar. Sonunda Apple Ericsson’a para vermeyi kabul etmiş ve olay çözülmüş. Nasıl çözülmüş? Apple Ericsson’a 7 yıl boyunca belli bir ücret ödemeyi kabul etmiş. Kaç para verdiği, ne amaçla verdiği çok fazla konuşulmadı kulislerde…

Bu kadarlık haber mi olurmuş demeyin. Olmaz tabi. Haberi biraz daha kurcaladığımızda karşımıza Ericsson’un senede bu ve benzeri patentlerden ne kadar kazandığını buldum. 13 ila 14 milyar İsveç Kronu, yani yaklaşık 1,52 milyar dolar. Bu arada bu rakam 2014 yılında yaklaşık 10 milyar kronmuş. Yani bir sene içinde yüzde 40 artmış.

Peki bu para nereden ve niye geliyor? Ericsson her ne kadar uzaktan donanım şirketi göbö görünse de alsında dünyanın en büyük Ar-Ge yapılarından biri. Bilmeyenler olabilir, şirketin GSM/GPRS/EDGE, WCDMA/HSPA, ve LTE konularında 35 binin üstünde patenti var. Biz 4,5G ismini yaratırken onlar isimlere filan takılmadan bunun yazılımından donanımına kadar her şyini yapıyorlar. Bu konuda dünyada en çok patent almış şirket onlar. Dünya üstünde 2,5 milyardan fazla  insan onların sistemleri sayesinde telefonla konuşuyor.

 

Demek ki neymiş? Devletten 30 – 40 milyon dolar cukkalayıp “ah be tam baz istasyonu üretiyorduk şey oldu” gibi kelimelerle saçmalamak yerine çalışırsanız kazanıyorsunuz.

2009’dan bu yana kanunen zorunlu bir biçimde 500’ün üstünde Ar-Ge çalışanı istihdam eden şirketlere ve onların bize sunamadığı patentlere gelsin bu haber…