Baz istasyonları küçülüp evin içine girecek

Alcatel-Lucent her yıl 2.5 milyar Euro yatırım yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde gündeme getirdiği son teknolojiyle, telekom dünyasına bambaşka bir boyut getiriyor. Bell Laboratuvarları tarafından üretilen, yeni nesil mobil teknolojisi “lightRadio” Türkiye lansmanı, Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ve Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları İngiltere ve İrlanda Direktörü Sam Samuel’in katılımıyla yapıldı.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yüzde 59’unun cep telefonu kullandığını, dünyadaki mobil cihaz sayısının ise 5 milyara ulaştığını vurguladı. Kançal, “Tahminler önümüzdeki üç yıl içinde 6,5 milyar mobil bağlantıya ulaşılacağını gösteriyor. 2013’te, cep telefonları dünya çapında en yaygın Web erişim aygıtları olarak PC’lerin önüne geçecek. Bell Laboratuarları’ndaki çalışmalarımıza göre ise; 2015’te akıllı telefon sayısında 18 kat, kablosuz veri trafiğinde ise 30 kat artış göreceğiz” dedi.

Tipik 4G akıllı telefonların 2015 yılında, ayda 3,4GB veri tüketmesinin beklendiğini dile getiren Kançal, “lightRadio” teknolojisinin önemini şu şekilde açıkladı: “Bu değer yüksek seviyeli 3G akıllı telefonların günümüzdeki veri tüketiminin 8 katı anlamına geliyor. Gelişen mobil teknolojilerin hızı ve yaygınlığı, 21. Yüzyıla damgasını vuran sorunları da beraberinde getiriyor. Halihazırda baz istasyonları ve GSM teknolojisinin yarattığı çevresel ve ekonomik sorunları düşünürsek, mevcut altyapı imkanları ile gelecekteki kullanım artışının karşılanması mümkün görünmüyor. Bu noktada lightRadio, çağın en büyük buluşu.”

“Artık daha minimal ağlara ihtiyaç var. Alcatel-Lucent olarak, Bell Laboratuarları ve önemli ortaklarla bir araya gelerek, çığır açacak yeni ve radikal bir baz istasyonu yarattık” diyen Kançal’ın verdiği bilgiye göre; yalnızca bir cep telefonu büyüklüğünde olan “lightRadio™” hem 3G hem de geleceğin mobil teknolojisi 4G için yeterli olacak. Kurulum maliyetlerinde yüzde 60’a varan oranlarda tasarruf sağlaması beklenen “lightRadio™”, mevcut baz istasyonlarından yüzde 50’ye varan oranda daha az enerji tüketecek. “lightRadio™” ile LTE ve Küçük Hücre konuşlandırmalarıyla bir araya getirilerek, sadece 3G altyapısında bile yaklaşık %50 TCO tasarrufu elde etmek mümkün.

Toplantıda, “lightRadio™”nun teknik özelliklerini Bell Laboratuvarları İngiltere ve İrlanda Başkanı Sam Samuel anlattı. Samuel’in verdiği bilgilere göre “lightRadio™”, çevresel ve ekonomik anlamda sunduğu tasarruf ile dünyanın gelmiş geçmiş en büyük buluşlarından biri olma özelliğini taşıyor.

Yeni Anten ve RRH, anten teknolojisinin yanı sıra yenilikçi çiftleyici, radyo ve yükselticiyi çok düşük emisyonlu besleme (<2watt) ile bir araya getiren, geniş kablosuz spektrumu ile tüm teknolojileri (2G, 3G, LTE) kapsayan 300 g’dan küçük bir küp. Yeni Dijital Baz Bant Ünitesi daha küçük olup, Yonga tabanlı mimaride yer alan akıllı dijital yazılımı entegre eden bir Yonga üstü Sistem ile uzaktan programlanabiliyor, yerinde bakımda ve güç tüketiminde tasarruf sağlıyor. Yeni Radyo Erişim Ağı, operatör-bulut uygulaması içinde isteğe bağlı olarak kaydırma işlemleri, frekanslar ve antenlerin açılması/kapatılması için kontrol edilebiliyor, kapasitesi talebe uygun hale getiriliebiliyor.

Baz istasyonunda yeni mimari “lightRadio™” çözümüyle, baz istasyonu, fonksiyonel bileşenlerine bölünerek, bu fonksiyonlar anten ve mobil şebeke içerisindeki merkezi noktalara dağıtılıyor. Böylelikle, bulut tabanlı bir mimariye geçilmiş olunuyor.

Ayrıca 2G, 3G ve LTE teknolojileri için kullanılan birbirinden ayrı anten kümeleri birleştirilip tek ve güçlü bir cihazda toplanıyor. Birden fazla frekans ve standart (2G, 3G, LTE) içeren bu cihaz, direklere, bina cephelerine ya da enerji ve genişbant bağlantısı olan herhangi bir yere kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde monte edilebiliyor.