Belki hackerlar sıkılıp gider diye bekliyoruz

korsanMilliyet gazetesinin ABD güvenlik firması Cylance’de dayanarak verdiği habere göre İranlı hackerlar Türkiye’ye sızdı. İran’ın başkenti Tahran’da harekete geçen internet hackerlarmm Türkiye’de devlet kurumlan ve kritik altyapı şirketlerinden hassas bilgileri çaldığı ortaya çıktı. ABD merkezli Cylance siber güvenlik şirketinin yayınladığı rapora göre son 2 yıldır Türkiye’nin de dahil olduğu 16 ülkeye karşı İran merkezli bir siber saldırı yaşanıyor. “Satır Operasyonu” adı verilen dijital casusluk eyleminde ABD, İngiltere, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İsrail, Kuveyt, Meksika, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan, Güney Kore, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri hedef alındı.

Ülke verilerinin böylesine herkesin görebildiği şekilde çalınması büyük rezillik. Bu ülke bundan çok daha iyilerini hakediyor. Konum itibarıyla bu kadar ortada duran ülkemiz bir de yönetsel zaafiyetler üstüne eklenince hackerların hedefi oluyor.

Beni en çok rahatlatan şey, her gelen hackerın bizim sisemlere sızabilmesinin ardından hacker camiasında Türkiye’nin sistemlerine girmenin bir prestiji kalmayacak. FBI sunucularına girmek nasıl yüksek bir hedefse Türkiye’nin sistemlerine girmek o kadar gereksiz bir şey sayılacak. Bilgisayar korsanları Türk sunucularına giren arkadaşlarına “amaan onda ne var gelen geçen giriyor zaten” demeye başlayınca yırtabiliriz…