Çocuklar şuursuzca sosyal medyaya giriyor

Çocukların eskiden oyun oynamak ve pek azının da ders çalışmak için internete girdiği söylenirdi. Ama gelişen online dünyayla birlikte bu alışkanlıklar da farklılaşıyor. Yapılan son araştırmalara göre çocuklar artık sosyal paylaşım siteleri, sosyal medyaya girebilmek adına internetle kaynaşıyor.

Bu konuya el atan yetkililer, Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu, ODTÜ ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı desteğiyle, ”Çocukların Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanım Alışkanlıkları” konusunda araştırma raporu düzenledi. Rapora konu olan araştırma, üç büyük ilde 9-16 yaş arası 524 çocuk ile birebir görüşme sonucu yapıldı.

Söz konusu yaş grubundaki çocukların yüzde 70’i günde en az bir kere interneti kullanırken, yüzde 66’sı da günde en az bir kere sosyal ağlara giriyor ve ortalama 72 dakika zaman harcıyor. Rapora göre çocuklar internette geçirdikleri zamanlarının büyük çoğunluğunu sosyal ağlarda harcıyor. Facebook, yüzde 99 kullanım oranı
ile çocukların gözdesi durumunda.

Ankete katılan çocukların yüzde 60’ı sosyal ağların ders çalışma sürelerine olumsuz etkisi olduğunu söylerken, yaklaşık yüzde 25’i de arkadaşlarına ve ailelerine daha az zaman ayırdıklarını ifade ettiler.

Rapora göre çocuklar, kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değil. Öyle ki söz konusu gençlerin sadece yarısı sosyal ağlara kaydolurken karşılaştıkları gizlilik ve kişisel bilgileri korumaya yönelik yönergeyi okumadıklarını ya da anlamadıklarını ifade ettiler. Sosyal ağlarda erkek çocuklar, kızlara göre kişisel bilgilerini daha çok paylaşıyor. Çocukların yüzde 25’i ev adreslerini, yüzde 29’u cep ve ev telefonlarını ve yüzde 51’i aile bireylerinin isimlerini arkadaşlarıyla veya
herkesle paylaşıyor. Raporda dikkat çeken bir önemli istatistik ise yüzde 65’inin tanımadıkları kişileri ”bir şekilde” arkadaş listelerine eklemesi.

Raporda altı çizilen bir diğer önemli husus ise sosyal ağlara üyelik için 13 yaş sınırı olmasına rağmen çocuklar daha büyük olduklarını belirterek
siteleri yanıltıyor. Söz konusu çocukların yüzde 83’ü ”Şimdiki arkadaşları ile iletişim kurmak” ve sadece yüzde 0,4’ü ”ders” için Facebook sitesini ziyaret ediyor. Sosyal paylaşım sitelerinde çocukların yüzde 41’i babalarıyla, yüzde 32’si de anneleri ile ”arkadaş” ve yüzde 3’ü bazı içerikleri ailesinden gizliyor.