Electronic Arts Popcap Games’i satın alıyor

Electronic Arts (EA)’tan Salı günü gelen açıklamaya göre şirket Bejeweled, Plants vs. Zombies gibi oyunların yaratıcısı PopCap Games’i bünyesine katıyor. Cep telefonları ve sosyal ağlardaki gelişim alanından fayda sağlamak isteyen şirketin, 750 milyon dolarlık bir satın alma gerçekleştireceği söyleniyor. EA, PopCap çalışanlarına 4 yıl daha şirkette kalmaları durumunda ise 50 milyon dolar vereceğini temin etti.
PopCap’in, EA’nın en önemli dijital iş kolu haline gelecek olması ile beraber oyun içinde satılacak olan ürünler sayesinde şirketin bir gelir kaynağı sağlaması da bekleniyor. EA’nın bu alana girmesi tüketicilerin akıllı cihazlarda, tabletlerde ve Facebook’ta oyun oynama trendinin yükselmesine dayanıyor. Video oyunları devi, artık pahalı video oyunlardansa bu alandaki çalışmalara odaklanmak istiyor. EA’nın CEO’su John Riccitiello tüm video oyunlarının şu anda yüzde 25’inin mobil cihazlar ve sosyal medyada oynanıyor olduğunu, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sayının yüzde 50’yi bulacağını ve PopCap’in bu alandaki liderliğinden katkı sağlayacaklarını belirtti.

EA’nın dijital mecradaki iş alanı, 2009’da sosyal ağ oyunları üreticisi PlayFish’i 275 milyon dolara satın almasına ek olarak yanı sıra Angry Birds’ün yayıncısı Chillingo ve diğer mobil oyunlara ödediği 20 milyon dolar ile sektöre büyük yatırımlar yapıyor. Son dönemde şirketin en yüksek yatırımı 684 milyon dolara Jamdat Mobile şirketini satın alması ile gerçekleşti.

EA, 975 milyon dolar olan gelirinin ilk çeyrek sonunda 1 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini belirtirken hisselerdeki yükselişin geçen çeyrekte gidilen harcama kısıtlamalarından kaynaklandığı kaydedildi.