Operatörlerin ağzından Türkiye’nin 5G’si

Türkiye’de herkes 5G’yi konuşuyor herkes elinden geldiği kadar 5G anlatıyor. Gerek telefon firmaları gerek telekomünikasyon altyapı firmaları gerekse operatörler 5G ile ne kadar güzel ve teknolojik yarınlara ulaşacağımız müjdesini her gün üst üste veriyorlar.

Herkes 5G çok güzel olacak diyor demesine de kimse bunun Türkiye’de ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda fikirlerini ortaya dökmüyor. tknlj.com sitesinde elimden geldiğince sizlere her hafta Çin, Avrupa, Amerika ve Rusya gibi bölgelerde 5G konusunda atılan adımları, verilen lisansları anlatmaya çalışıyorum. Çünkü bizim dışımızdaki ülkelerde lisansların ne zaman ve nasıl verileceği belirlenmiş durumda üstüne üstlük çoğu ülkede halloldu bile. Ülkelerin regülatif kurumları ve ulaştırma bakanlığı muadili yapıları bir an önce 5G’ye geçerek bu konuda bilgi birikimi elde etmek ve orta ve uzun vadede para kazanmayı hedefliyorlar.

Türkiye’de regülasyonla ilgili kurumların hemen hiçbiri 5G’nin ne zaman geleceğini, nasıl bir lisanslama yapılacağını ve en önemlisi kaça mal olacağının beklendiğini söylemedi. Bir noktada söylemeleri lazım ama sürekli zaman kaybediyoruz. Çünkü 3G ve 4G deneyimleri bize lisans şartnamelerinin açıklanmasıyla ilgili lisansın ilk sinyalinin halka verilmesi arasında yaklaşık 18 ay olduğunu söylüyor. Yani an itibarıyla bizim 2020 yılında 5G ile haberleşme yapamayacağımız neredeyse kesinleşti.

Ben bu konuyu ters tarafından ele alıp Türkiye’de 5G’nin nasıl ve nereye gideceğini anlamak için operatörlere sormaya karar verdim. Turkcell ve Türk Telekom konuya yakın davranarak olabildiğince içtenlikle cevaplarını hazırladılar. Vodafone 5G için sorduklarıma cevap vermemeyi seçti. Türkiye’de 5G konusunun ne kadar önemli olduğunu her zaman söyleyip dünyada lisans alımlarını tamamlamak üzere olan bir kurumun neden cevap vermediğini bilmiyorum. Fikirlerim var ancak bu kadar nemli bir konuyu spekülasyonlarla kirletmek istemiyorum.

Sorulara bakınca siz de anlayacaksınız ki aslında yapmak istediğim şey, 5G’nin ne zaman ve hangi şartlarla geleceğini ortaya koymak. Buna gerçekten ihtiyacımız var. Operatör yetkililerinin zorlu sorular olarak nitelendirdiği sorulara ve şirket yetkililerinin verdiği cevaplara geçelim.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç
Operatörlerin verdiği cevapların noktasına virgülüne dokunmadım. Sadece belli noktalarda konuyu farklı bir düzleme çekebilmek için kendi dip notlarımı eklemek istedim.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin

Sorularıma Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ve Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç cevap verdi.