Siklamenlerle bezeli götürü usulü zamansız bir yazı

Başlığın hiçbir anlamı yok. Sadece İzmir Özel İdaresi’ndekiler okuyamasın diye böyle yazdık.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre İzmir Özel İdaresi’ndekiler bir süredir Cumhuriyet.com.tr sitesine giremiyorlarmış. Sebebi de ucuz filtreleme programı. İzmir Özel İdaresi Analitik kelimesinin içindeki anal kelimesini seksüel bir terim olarak algılayıp internet erişimini bu siteye doğru kısıtlamış. Ben de yazının girişini o yüzden içinde seksüel terim barındıran kelimelerden oluşturdum.

Şu anda cumhuriyet.com.tr sitesine girmek isteyenler “Önceden yasaklanmış veya potansiyel zararlı içerik tespit edilmiştir” yazısıyla karşılaşıyor. İzmir İl Özel İdaresi’nin genel sekreterliğini, geçen yerel seçimlerde AKP’den Güzelbahçe Belediye Başkan aday adayı olan İrfan İçöz yapıyor.

İzmir İl Özel İdaresi Bilgi İşlem Müdürlüğü yetkilileri, yasaklamanın söz konusu olmadığını, sorunun filtreleme programından kaynaklandığı öne sürmüş. Yetkililer, şu savunmayı yapmışlar: “Bir kelime içinde, birkaç harf yan yana gelince farklı anlamlar çıkabiliyor. Engelleme, programla alakalı. Farklı bir anlam çıkardığı zaman yakalıyor ve açmıyor. Tesadüfen olmuş. Özel idarede müstehcen sitelere giriş yasak. Bu filtreleme de bununla alakalı. Analitik dendiği zaman filtre ‘anal’ kelimesini alıyor”

Bu arada ANALitik düşünceye karşı İzmir, zAMan.com.tr internet sitesine girebiliyor. Bunun sebebi Zaman gazetesi içinde analitik düşünen insan sayısının düşük olması olmalı.