TKNLJ’nin yarattığı duygusal devrim

Hayat bazen ne kadar zamansız ve acımasız haberleri bize en hızlı şekilde ulaştırıyor. Eskilerin de dediği gibi acı haber tez duyuluyor.

Tıpkı dün sabah hepimiz üzerinde büyük bir şok yaratan Defne Joy Foster’ın aramızdan zamansız ayrılışı ile ilgili haberin yayılma hızında olduğu gibi…

Acı haber yine tez duyulmuştu.
Defne’nin mekanı cennet olsun.
Allah Ailesine ve tüm sevenlerine sabırlar versin.
Hepimizin başı sağolsun…

Acı haberin bu kadar hızlı duyulmasında önemli bir rol üstlenen TKNLJ son dönemde olduğu gibi bu seferde yine taziyelerde de devreye tez girdi.

Defne yaratılan bu paylaşım alanlarında bizlerle yaşamaya sonsuza kadar devam edecek.
Sevenleri bu paylaşım alanlarında her zaman onunla bir araya gelebilecek.

Göçüp gitmek bırakıp gitmek gerçekten çok acı, ama sevenlerin yarattığı bu paylaşım alanları onu bu siber alemde her daim yaşatacak…

Şimdi bu acılı günde çok kısa olarak, hayatımıza büyük bir hızla giren sosyal paylaşım ağları ve mobil internet uygulamalarının, duyguların da acı haberler kadar tez paylaşımına imkan verir hale geldiği şu kısacık fani dünyamızda yarattıkları “Duygusal Devrim”den bahsetmek istiyorum.

Internet teknolojilerindeki gelişim haberlerin yayılma hızını düşünülebilenin çok üzerine çıkardı; bu hız sosyal ağlar ve paylaşım siteleri üzerinden gerçekleştirilen haberleşmeyi ve bilgi paylaşımını da hiç kuşkusuz aynı oranda etkiledi.

Acı haberler sonrası kaybettiklerimizin ardından yaratılan alanlarda yer alan mesajlar da aynı hızla ve beklenenden çok daha fazla kişi ile paylaşılabilir oldu.

Kimileri için çok anlamlı olmasa da benim açımdan herkesin bu kadar hızlı duygularını ifade edebildiği ve içinden geçenleri o alana ulaşan herkesle paylaşabildiği bir ortamın var olması hayatımızda TKNLJ tarafından gerçekleştirilen duygusal bir devrim oldu.

Artık birini kaybettiğimizde çok uzaklarda olsak bile, sevenlerinin yanına erişemesek bile duygularımızla bir arada olabildiğimiz dijital bir birlikteliği sağlama şansımız var.

Şimdiden kulağıma internet çıktı sosyal yapımız ve ilişkilerimiz bozuldu diyen istemezükcülerin isyanları geliyor ama gönklüm ne kadar onlara kulak veriyor bilemiyorum.

Çünkü pek çok kişi için bu duyguyu yaşamanın ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu kaybetmeden anlamanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ama kaybedenlerin ve benim gibi TKNLJ severlerin ne demek istediğimi anladığından da adım kadar eminim.