Turkcell ilk çeyreği 330 milyon TL net kar ile kapattı

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2011 yılının ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçları, Kiev’de, grup şirketlerinden life:)’ın genel merkezinde açıkladı. Turkcell Grubu, 2011 yılının ilk çeyreğinde 2,1 milyar lira gelir, 626 milyon lira AVFÖK ve 330 milyon lira net kar elde etti.

Mobil internet gelirleri geçen seneye göre yüzde 64 oranında artarken, abone başı aylık ortalama konuşma süresi (MOU) yıllık bazda yüzde 26 artışla aylık 193 dakikaya çıktı. Faturalı abone sayısı ise 1,1 milyon arttı. Ciliv, zor bir çeyreği geride bıraktıklarını belirterek, yılın ikinci çeyreğinden itibaren güçlü abone bazlarını koruyarak tekrar büyüme trendi yakalayacaklarını söyledi.

Ciliv, 2011 yılının ilk üç ayına ilişkin finansal sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, rekabetin müşteriye yaradığını ama Turkcell’in karının yüzde 21,1 düştüğünü kaydederek, bu düşüşte ara bağlantı ücretlerindeki indirimin payının büyük olduğunu vurguladı.

Süreyya Ciliv, Kuzey Kıbrıs’ta yüzde 69 pazar payına sahip olduklarını ve yeni başlanan Almanya operasyonunda 4 milyona yaklaşan abone sayısı hedeflediklerini anlattı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’de ortaklar arasındaki sorunların çözümüne ilişkin olarak ”Ortak bir çözüm bulup Turkcell’in önünü açacaklarını” söyledi. Ciliv, yıl sonunda gelirlerinin konsolide olarak yüzde 5 büyüme ile 9,3-9,6 milyar lira aralığında gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

Rekabetin müşteriye yaradığını ancak operatörlerin reklam filmlerinin ”çirkin saldırılar” olarak niteledi: “Daha yapıcı davranmak gerekiyor. Bu sektörün daha da büyümesi lazım. Bunun için saldırı yerine pazarı büyütme odaklı olmak gerekiyor. Biz de bunda öncü olarak çalışacağız. Saldırı dolu kampanyalar görüyoruz. Bunlar müşterinin güveni için değişmeli ve rekabet göz önüne alınmalı. Bu sektörün yatırıma ihtiyacı var. Pazarın da sağlıklı şekilde büyümesi lazım. Reklamlar daha yapıcı olmalı. 3G avantajları fırsat eşitliğinde yayılmalı.”

Turkcell’in genel kuruluna da değinen Ciliv, “Yönetim kurulunda olumlu oy kullanan bazı üyeler, genel kurulda onaylamadı. Bu da temettü tarafında sorun oluşturdu. Yapıcı bir şekilde 3 ortağın ihtiyaçlarını dikkate alarak bir çözüm bulmalıyız. Ben kurul için iyimserim. Önümüzdeki aylarda bunu çözeceğiz. Bazı kişilerin yaptıklarını onlara bırakıyoruz. Yönetim kurulunda şu anda bir olan bağımsız üye sayısını artırma konusu görüşülüyor. Bu da çıkış yolu olabilir diye düşünüyoruz. O yüzden umutluyuz” dedi.

Turkcell’in 2011’in ilk çeyreğinde göstermiş olduğu finansal performansı da değerlendiren Ciliv zor bir çeyreği geride bıraktıklarını belirterek; “Markamıza, teknolojiye ve müşteri memnuniyetine yönelik yaptığımız yatırımlarla, müşteri odağımızı artırarak yeni mobil teknoloji çözümleri ile fark yaratıyoruz. Büyüyen mobil internet işimiz, Turkcell Superonline sayesinde artan grup sinerjisi ve diğer iştiraklerimizin de katkısıyla liderliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Yılın ikinci çeyreğinden itibaren güçlü abone bazımızı koruyarak tekrar büyüme trendi yakalayacağımızı öngörüyoruz. Hızla artan mobil internet yatırımlarının sürdürülebilirliği, müşterilerin sektöre olan güvenini tazelemek ve pazarın büyümesi için rekabetin rasyonelleşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Turkcell’in süregelen başarısının temel unsurunun insanımız olduğuna inanıyorum. Müşterilerimiz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve hissedarlarımıza destekleri için teşekkür ederim” dedi.