Şimdi işe neler yapılabilir penceresinden de bakalım: Cep telefonu ve baz istasyonlarını Türkleştirirmiş gibi yapan yapılar yerine bu tarzda dünya devlerine kafa tutan, paramızın ülke içinde kalmasını sağlayan, Türk girişimlerine omuz veren bir ülke istiyorum ben. Açık kaynak kodlu uygulamalarla ilerlerken verilerimizi sözde değil özde bu ülke sınırları dışına çıkarmayan kurumları pamuklara sarmalayıp sarmamız gerekir.

Biz devlet olarak ülke girişimlerine kısıtlı kaynaklarla bütçe ayırıyoruz. Bu bütçeyi alan girişimciler yurt dışından sunucu getiriyorlar. Peki devletim bu işe el atsa, hem verilerin hem girişimlerin ülke içinde kalması adına, hem de sunucu satan şirketleri zengin etmemek için fikirler geliştirse: Mesela verdiği ücretin bir kısmını ücretsiz bulut kullanımı olarak sunsa girişimcilere. Böylece hem çarçur edilmeyen sermayemiz olsa hem de bu kurumların ülke içinde kalmasını garanti etsek?

Biz nasıl otomotiv, savunma sanayi ve havacılığı kritik sektörler olarak görüyorsak, bu sektörün tanımını biraz geliştirsek? Muhtemelen şu saydığımız üç alana verdiğimiz omzun onda biriyle inanılmaz bir bulut sektörü yaratabilirdik ülkemizde. Dövizin ülke içinde kalması güzelliğini bir kenara bırakıyorum, verilerimizin dünyayı dolaşmaması fikri sınır güvenliğimizden daha mı az önemli?

Levent Kocatürk, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünden dünya devlerine kafa tutarken bir yandan da anlı şanlı milyar dolarlık dünya devlerinin iş geliştirmesi için teklifler aldığını söylüyor. (Hangi firma olduğunu söyledi ama yazmayacağım, o da bir başka yazı konusu olsun) Bu kadar büyük yapılar farklı iş modelleriyle, nerede olduğunu çoğu milliyetçinin bilmediği Davutpaşa’ya geliyorsa bizim de destek için üstümüze düşeni hükümeti, telekomünikasyon şirketleri ve finans sektörüyle yapıyor olmamız gerekiyor.

Muhtemelen tüm yazım hayatımdaki en çok milliyetçilik kelimesi kullandığım yazım oldu bu. Ama bugün ülken için ne yaptın sorusuna “balkona bayrak astım” cümlesinden başka verecek cevabı olmayanları farklı bir düzleme çekmeyi çok istiyorum.