www’nin mucidi Tim Berners-Lee

Kelimenin tam ve her anlamıyla www kelimesini icat eden, w harfini klavyenin en uzak köşesinde içine kapanık bir sembol olmaktan çıkarıp her dili konuşan insanın vazgeçilmesi haline dönüştüren bir kişi Tim Berners Lee, internette bilinen adıyla Timble.

Geçmişinde, üniversite öğrenimine bakacak olursak fizik okuduğunu görüyoruz. Ama 1980’li yılların başlarında, doğru zamanda doğru yerdeydi. İnsanların kurulmakta olan ağda daha kolay gezinebilmesi için hypertext denen hani şu üstüne tıklayınca bir adrese gittiğiniz linklerin fikrini ortaya attı. Bunun için dizini kırıp bilgisayarlarda ağ yapılarını öğrendi.

Bunu araştırırken insanların birbirlerinin bilgisayarına bu şekilde bağlanmasının çok kolay olmayacağını düşündü. Kendi kendine dedi ki: Bir bilgisayar olsa, bütün bilgiler o ana bilgisayarın içinde olsa… Burada da bilgilere özel alanlar olsa… İnsanlar bir konuya doğru gittiklerinde o bilgisayarın içindeki alanlara gitseler… İşte bu alan adı sistemini doğurdu. bugün www.tknlj.com gibi bir site ve alan adı varsa o gün 1955 doğumlu Timble’ın beyin kıvrımlarından çıkmıştır.

İlk internet sitesi info.cern.ch adresi altında 1991 yılı ortalarında kuruldu. 1994 yılında Timble World Wide Web konsorsiyumunu kurdu. Bugünkü internetin alan adlarının yayılmasını, felsefesiyle birlikte belirleyen bu kurum sayesinde biz varız, wikileaks var, hükümet siteleri ve porno adresler ve milyarlarca dolarlık reklam pastası var.