Tivibu’nun 1 milyon kişiye ulaşması ne demek?

Geçtiğimiz hafta TTnet, kullanıcı sayısının bir milyona ulaşması üstüne bir basın duyurusu yayımladı. Şimdi gelin birlikte aslında bu rakamın ne anlama geldiğine birlikte bakalım…

Bir web hizmetinin, adı ve içeriği ne olursa olsun, 1 milyon kişiye ulaşması çok önemli bir unsurdur. Eğer bir hizmet, ücretli ya da ücretsiz 1 milyon kişiye ulaşmış ve toplam internet kullanıcısı gözüyle baktığınızda hedef kitlenin yüzde 20’sine hitabetmişse hizmetin niteliği konusunda tartışacak çok az şey vardır.

Tivibu hizmetini, web üzerinde bilgisayardan televizyon seyretme olarak görmek yerine, evlerde Digiturk veya Dsmart cihazlarının yerini almaya hazırlanan bir verici olarak görmeye çalışın. Digiturk’ün 2 milyonun biraz üstünde kullanıcı sayısıyla yılda 1 milyar liraya yakın yayın parası ödediğini cebinizde tutun. Bu bilgiyi TTnet’in 5 milyon kullanıcısını muhtemel müşteri haline getirdikten sonraki halini düşünün. Bu hizmeti yadsımak zor.

Bu hizmet, öyle ya da böyle kurum için karlılığı yüksek bir yapı içerecektir burada kimsenin şüphesi olduğunu düşünmüyorum. Bu hizmet eğer milyonlu rakamlarda evlere girerse, mevcut internet bağlantısının kaldırmakta zorlanacağı bir yapı içerecektir. Zira HD yayınlar bilgisayarımzdaki minik ekranların isteyeceğinin çok daha ötesinde bir bant genişliği alacaktır. Bu nedenle Tivibu aslında TTnet’in Türkiye’nin toplam bant genişliğinde oynama ve düzeltme yapması gereken bir hizmet haline gelecektir. Tivibu bu anlamda altyapının daha ileri gitmesinin teminatıdır.

Eğer ben evimde Tivibu IPTV hizmetini almak istersem bağlantı hızım ne olursa olsun TTnet evime bir o kadar daha bant genişliği getirmek durumunda kalacaktır. Bunu yapmaya istekli olduğunu anlıyoruz. Nasıl anlamayalım ki daha önce belirttiğimiz karlılık bunu gerektiriyor.

Tivibu, uydu üzerinden aldığımız yayın saçağına oranla daha yüksek sayıda kanal barındırma potansiyeline sahiptir. Çünkü çanaktan bahsederken evimize toplu halde bir kanal girişi var. Biz seyretsek de seyretmesek de rusça kanalının bant genişliği evimize girmek zorunda. Oysa IPTV teknolojisi evden içeri sadece istemde bulunduğumuz kanalı taşıyor. Bu anlamda 100’lü sayıda kanallar değil, sunucu tarafının limitlerinde (!) binli sayılarda kanalları barındırması mümkün. Bu da görüntülü içerik sahipleri için daha demokratik bir dünyanın kapılarını açıyor. Uyduya çıkma parası yerine TTnet sunucularına yayın gönderme ücretiyle bir kanal sahibi olabilirsiniz ki arada 100 katından fazla fark olduğunu söylersek TV dünyasından olanlar hak verecektir.

Tivibu evden içeri zaten para verdiğimiz bir paketin “kardeşi” olarak geliyor. Bu anlamda kullanıcı lehine fiyatsal düzenlemeler görmek hepimizin dünyasını güzelleştirir. IPTV yaygınlaştıktan sonra kendi resellerları haline gelmiş ve fiyat rekabeti yapmakta zorlanan rakiplerine karşı hizmet üstünlüğü elde etmek isteyen Türk Telekom’un bu yolu seçmemesinin bizi şaşırtması lazım. (Türk Telekom rakiplerinin birçok kampanyada TTnet’in stış fiyatının altında fiyat çıktığını dikkate alarak okumak lazım bunu)

Tüm bu sebepleri arka arkaya sıraladığımızda aslında Tivibu’nun TTnet’in verdiği hizmetlerden biri değil, daha iyi hizmet vermek için imzaladığı bir sözleşme olduğunu söyleyebiliriz.

Tivibu rakamlarının IPTV tarafında bir an önce milyonu yakalaması TTnet’i, kullanıcıları ve dolayısıyla Türkiye’yi daha farklı bir konuma getirecektir.

Tivibu’nun bir milyona ulaşması tekrar tekrar okunması, sık kullanılanların arasına konarak sık sık kontrol edilmesi gereken bir haberdir.