Türkiye’nin fiberle imtihanının analizi

IMG_0053Murat Erkan’ın sunumundan notlarla zenginleştirelim analizimizi: Mobil genişlet kullanımı bir senede 85 petabayttan 157 petabayttan çıkmış. İnanılmaz bir artış bu. Mobil genişlik penetrasyonu yüzde 43’ten 51’e çıkmış sadece bir yıl içinde. Sabit dünyada 8 megabiten büyük paketlerdeki artış bir senede Penetrasyon olarak yüzde 41’den 69’a çıkmış. Bunlar, üçüncü dünya ülkelerini bir kenara bırakırsanız inanılmaz artışlar.

Ülkenin altının Zeki Müren kırdığı şeklinde örüldüğü bakır kablolar bir senede 225 bin müşteri kazanmış, yalvar yakar dikilen fiber, minicik haliyle 210 bin müşteri kazanmış. Öyle bir hayat var ki zorla okullara sokulan DSL hatları çıkarırsak fiberin uçarak gittiğini söylemek mümkün.

Superonline’a devletten miras fiber kalmadı. Geçtiğimiz sene bugünlerde yüzde 50,7 olan Türk Telekom fiber oranı bir sene içinde yüzde 53,1 Superonline haline dönmüş. Bunu Nasıl yapmış Turkcell? Toprağa adını fiber koydukları 3.2 milyar TL gömmüşler. 34 bin 600 kilometre fiber çekmişler. 2,3 milyon hanenin evinin kapısında hazır fiberleri var. Bununla 851 bin abone kazanmışlar.

Bu rakam şöyle çok enteresan: normalde evinin önüne getirdiğiniz her üç malın birini almaz müşteriler. Burada durum bu. Demek halk bunu istiyor ve peşinden çok koşuyor. Kime sorsanız alıyor anlamına geliyor bu. Beni şaşırtan bir diğer nokta da fiber verebilen iki şirketin karşılaştırması: Türk Telekom fiberin yüzde 80’den fazlasının sahibi ama müşteri sayısı şimdilik 13 ildeki temel yapılanmasıyla Türk Telekom’u geçmiş durumda. Bunu şaşırtıcı bulan tek ben miyim veya niye tek benim anlamakta zorluk çekiyorum…